«Ժողովուրդ». Դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի հարցերով զբաղվելուց առաջ պետք է մտածել բնագծերն ու սահմանը կահավորելու մասին
06/10/2021 10:11
Դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի հարցերով զբաղվելուց առաջ պետք է մտածել բնագծերն ու սահմանը կահավորելու մասին: Մեզ հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար Արմեն Աբրահամյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի սահմանը երկար է 200 կմ-ով, ինչը ենթադրում է սահմանների կահավորանք, բնագծեր և այլն: Շուտով ձմեռ է, պետությունը պետք է մտածեր համապատասխան աշխատանքեր անելու, սահմանն ամրակայելու, զինվորականների ու տեխնիկայի համար շինություններ կառուցելու մասին, որ հակառակորդը չգա ու չտնավորվի մեր տարածքներում, իսկ սահմանազատումն ու սահմանագծումը վաղվա գործ է»,- ասում է նա: ԱԱԾ նախկին պաշտոնյան վստահ է՝ սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքներն ավարտելուց անմիջապես հետո ադրբեջանական զինված ուժերը դուրս չեն գալու Հայաստանից:
«Սահմանազատման, սահմանագծման համար կարևոր հանգամանքն այն է, թե որ թվականին հրատարակված քարտեզներով են առաջնորդվելու: Եթե ուզում են, որ գործընթացն արագ ընթանա ու ավարտվի, ապա ինչ-որ մի կողմը պետք է զիջի: Եթե Վրաստանի հետ, որի հետ որևէ խնդիր չունի ՀՀ-ն, դեմարկացիա-դելիմիտացիան ընթանում է արդեն 20 տարուց ավելի, ապա Ադրբեջանի հետ նվազագույնը 50 տարուց ավելի է տևելու: Չեմ հավատում, որ հայ-ադրբեջանական ներկա հարաբերություններում հնարավոր է այդ գործընթացն անել»,- մանրամասնում է մեր զրուցակիցը:
Գեներալ-մայորը ընդգծում է նաև, որ սահմանագծման ու սահմանազատման աշխատանքներում բանակը չպետք է խառնվի. դա դիվանագիտական կորպուսի ու Գեոդեզիայի ինստիտուտի անելիքն է»։

«Жоховурд»: Прежде чем заниматься вопросами делимитации и демаркации, нужно обустроить границу и позиции
06/10/2021 11:31
До того как заниматься вопросами делимитации и демаркации, нужно подумать об обустройстве позиций и границы, такое мнение высказал в беседе с газетой «Жоховурд» бывший командующий пограничными войсками Службы национальной безопасности Армен Абрамян.
«После 44-дневной войны граница Армении стала на 200 км длиннее, что предполагает обустройство границ, позиций и т.д. Вскоре наступит зима, государство должно думать о проведении надлежащих работ, об укреплении границы, строительстве построек для военных и техники, чтобы противник не пришел и не занял наших позиций, а делимитация и демаркация дело будущего», - сказал он. Бывший чиновник СНБ уверен, что сразу после завершения работ по делимитации и демаркации азербайджанские войска не уйдут с территории Армении.
«Важным обстоятельством для делимитации и демаркации является то, картами какого года будут руководствоваться. Если хотят, чтобы процесс быстро прошел и завершился, то какая-то сторона должна уступить. Если с Грузией, с которой у Армении нет проблем, делимитация и демаркация длится уже больше 20 лет, то с Азербайджаном продлиться как минимум больше 50 лет. Не верю, что при нынешних армяно-азербайджанских отношениях можно осуществить этот процесс», - сказал Армен Абрамян.
Генерал-майор подчеркнул, что армия не должна вмешиваться в работы делимитации и демаркации: этим должны заниматься дипломатический корпус и Института геодезии.