«Հրապարակ». Վարդան Տողանյանը կաշվից դուրս է գալիս, որ Փաշինյանի մոսկովյան այցը չձախողվի
«Նիկոլ Փաշինյանի մոսկովյան այցին ընդառաջ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանն ակտիվ քայլեր է իրականացնում վարչապետին հավուր պատշաճի դիմավորելու համար։ ՌԴ հայ համայնքից երեկ տեղեկացանք, որ Տողանյանն անձամբ զանգում և խնդրում է, մասնավորապես, մոսկվաբնակ հայ գործարարներին, ՌԴ-ում ազդեցիկ հայազգի մարդկանց՝ համաձայնել ներկա գտնվելու Փաշինյանի` հայ համայնքի հետ նախատեսվող հանդիպմանը։
Տևական ժամանակ է, ինչ խոսվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը մտադիր է փոխել դեսպան Տողանյանին` նրա փոխարեն նշանակելով պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին, սակայն փաստ է, որ Տողանյանը, չնայած նախկինների կողմից էր նշանակվել այս պաշտոնին` 2017 թվականի մարտի 10-ին, բայց Հայաստան-Ռուսաստան այս բարդ հարաբերությունների շրջանում բավականին նրբորեն է կատարել իր պարտականությունները` հարթելով որոշ սուր անկյուններ և հնարավորն անելով, որպեսզի այդ հարաբերություններն էլ ավելի չսրվեն:
Հիմա էլ, փաստորեն, կաշվից դուրս է գալիս, որ Փաշինյանի մոսկովյան այցը չձախողվի: Նշենք, որ առաջիկայում նախատեսվում է Փաշինյան-Պուտին հանդիպում, թեև կոնկրետ օրվա մասին դեռ տեղեկատվություն չկա»։

«Грапарак»: Вардан Тоганян старается изо всех сил, чтобы московский визит Пашиняна не провалился
Посол Армении в РФ Вардан Тоганян в преддверие московского визита Никола Пашиняна предпринимает активные шаги, чтобы встретить премьера как следует, пишет газета «Грапарак».
«Вчера нам сообщили, что Тоганян лично звонит представителям армянской общине РФ и просит, в частности, армянских бизнесменов, влиятельных армян России согласиться присутствовать на предусмотренной встрече Пашиняна с армянской общиной.
Уже длительное время муссируются разговоры о том, что Никол Пашинян намерен сменить посла Тоганяна и назначить вместо него Вагаршака Арутюняна. Несмотря на то, что Тоганян был назначен на эту должность «бывшими» в 10 марта 2017 года, однако факт, что в период сложных отношении Армения – Россия он довольно умело справлялся со своими обязанностями и сглаживал некоторые острые углы, делая все возможное, чтобы эти отношения не накалились еще больше.
Сейчас фактически он из кожи вон лезет, чтобы визит Пашиняна не провалился. Отметим, что встреча Пашинян – Путин планируется в ближайшее время, хотя о конкретной дате пока информации нет», - пишет газета.