«Հայոց բերդաքաղաքը թշնամուն նվիրելու իր քայլն արդարացնելու համար Փաշինյանը անամոթաբար ներկայացնում է, թե Շուշին հայության համար անարժեք քաղաք է»․ բողոքի ակցիա՝ կառավարության մոտ (Տեսանյութ)
«Ուշքի՛ արի, Շուշին դժբախտ ու դժգույն քաղաք չէ», «30 տարին ավերվեց գրչովդ»․ այս և նմանատիպ այլ գրություններով, Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու, Շուշիում կառուցված շինությունների, մշակութային և այլ կենտրոնների լուսանկարներով ու պաստառներով կառավարության շենքի մոտ էին հավաքվել ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության անդամները՝ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու Լիտվայում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած այն հայտարարության կապակցությամբ, թե 30 տարվա ընթացքում Շուշիում ոչինչ չի կառուցվել։
«Հայոց բերդաքաղաքը թշնամուն նվիրելու իր քայլն արդարացնելու համար Փաշինյանն ուզում էր ստեղծել անարժեք քաղաքի տպավորություն, նաև միջազգային հանրության աչքին անամոթաբար ներկայացնել, թե Շուշին հայության համար անարժեք քաղաք է եղել»,- բարձրախոսով հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից Տարոն Ղազարյանը։
Նրա խոսքն ընդհատեցին ոստիկանները, որոնք մի քանի հոգով մոտեցան երիտասարդին և բեման ենթարկեցին նրան։
«Եթե հաշվեք, ընդամենը 20 երիտասարդներով էինք այստեղ։ Բարձրախոսով խոսելու համար ձերբակալեցին և մեր ընկերոջը տարան ընդամենը «ռուպերով» խոսելու համար։ Թող ուշադրություն դարձնեն Նիկոլի «գրպանի» իրավապաշտպանները։ Եթե, առհասարակ, Հայաստանում կան իրավապաշտպաններ, քաղհասարակություն, թող ուշադրություն դարձնեն, թե այսօր մեր երկրում ինչ է կատարվում և թող ասեն՝ երբ 2018 թվականին առաջին շարքերում, Նիկոլի կողքին կանգնած, ասում էին՝ «մենք ազատվեցինք», սա՞ էր ձեր բերած ազատությունը։ ՀՀ-ում առաջին անգամ բարձրախոսով խոսելու համար ձերբակալվեց և բերման ենթարկվեց մեր ընկերը»,- լրագրողներին ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նա ոստիկանության՝ բարձրախոսով չխոսելու ավելի վաղ ներկայացված պահանջին ևս անդրադարձավ՝ նշելով, որ ոստիկանության հիմնավորումն այն է, որ աշխատանքային ժամին խաթարվում է կառավարության գործունեությունը։
«Մենք ոստիկանությանն ասացինք, որ ձեր միջոցով այս կապիտուլյանտ իշխանությունը, այս հողատու իշխանությունը ճնշումներ է գործադրում մարդկանց վրա, ովքեր իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում։ Այսօր եկել էինք այստեղ, որ ՀՀ թիվ մեկ հողատուին ասենք, որ Շուշիում, որը հանձնվել է թուրքին իրենց կողմից, այս 30 տարվա մեջ բազմաթիվ բաներ են կառուցվել, բազմաթիվ գործեր են արվել և այն, ինչ Փաշինյանը ներկայացնում է, որ Շուշիում ոչինչ չի կատարվել, սուտ է և մանիպուլյացիա»,- ասաց ակցիայի մասնակիցը։

Чтобы оправдать, что подарил армянский город-крепость врагу, Пашинян создает впечатление, будто Шуши не представляет ценности для армян – акция протеста у правительства
07/10/2021 17:51
Члены студенческого союза  АРФД «Никол Агбалян» проводит сегодня акцию перед зданием правительства Армении в знак протеста против озвученных Николом Пашиняном заявлений в Литве, якобы за последние 30 лет ничего не было построено в Шуши.
Они держат в руках плакаты с надписями «Приди в себя», «Шуши не несчастный и бесцветный город», «30 лет разрушены твоей подписью», а также фотографии церкви Сурб Казанчецоц и других построенных в Шуши зданий, культурных и других центров.
«Пашинян, чтобы оправдать свой шаг, что подарил армянский город-крепость врагу, хочет создать впечатление, будто Шуши не представляет ценности, а также без стыда продемонстрировать международному сообществу, что Шуши не был ценностью для армянского народа», - заявил участники акции Тарон Казарян.
Однако полицейские прервали его речь, они подошли к парню и подвергли его приводу.
«Если вы посчитаете, то здесь собрались всего 20 молодых людей. За то, что наш товарищ говорил по громкоговорителю, его задержали и увезли. Пусть «карманные» полицейские Никола обратят внимание. Если в Армении есть правозащитники, гражданское общество, то пусть обратят внимание на то, что происходит сегодня в нашей стране. Пусть скажут, когда в 2018году стояли рядом с Пашиняном, говорили, мы «освободились», вы такую свободу хотели принести? В Армении впервые задерживают и подвергают приводу за то, что наш товарищ говорил по громкоговорителю», - сказал журналистам участник акции.
Он отметил, что полицейские предупредили их, что нельзя говорить по громкоговорителю, поскольку в рабочее время это мешает деятельности правительства.
«Мы сказали полиции, что с вашей помощью эта капитулянтская власть, эта сдавшая земли власть осуществляет репрессии против людей, которые заявляют свой протест. Мы сегодня пришли сюда, чтобы сказать главному сдавшему земли, что в Шуши, который он сдал туркам, за последние 30 были построены многочисленные здания, сделано много дел, и то, что говорит Пашинян – ложь и манипуляция», - сказал участник акции.