Արման Թաթոյանը Ֆրանցիսկոս Պապին է ներկայացրել հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումները
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապին ներկայացրել է հայկական կողմի գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումները:
Նա նշել է, որ հանդիպումից առաջ Սուրբ Աթոռի արձանագրային ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ Պապի հետ անհատական ձեքսեղմման ժամանակ երկխոսություն գրեթե չի լինում, հնարավոր է միայն  ողջունել՝ 1-2 րոպե առավելագույնը տևողությամբ:
«Երբ Սրբազան Քահանայապետը մոտեցավ ինձ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ներկայացրեց ինձ և ասաց, որ ես հատուկ խոսք ունեմ ասելու: Այդ պահին, նախ, երախտագիտությունս հայտնեցի Հռոմի Պապին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմական հարձակումները դադարեցնելու, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին ազատ արձակելու վերաբերյալ հայտարարությունների համար:
Այնուհետև, նշեցի, որ հայ գերիների մի մասը կյանքի սպառնալիքի առաջ անօրինական պահվում է Ադրբեջանում և խոսեցի ՀՀ սահմանային բնակչությա դեմ ադրբեջանական խախտումների մասին:
Այդ պահին նաև նշեցի, որ ինձ հետ բերել եմ այդ ամենն ապացուցող զեկույցներս ու հանձնեցի Պապին:
Սրբազան Քահանայապետը վերցրեց զեկույցները, բացեց թերթեց և տեսավ նաև դաժանությունների վերաբերյալ նկարները:
Շնորհակալություն հայտնեց կարևոր զեկույցների համար ու ասաց, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ այս հարցը նույնպես քննարկել են:
Հետո օրհնության անհատական ողջույնի ժամանակ նորից հատուկ շնորհակալություն հայտնեց կարևոր աշխատանքի և զեկույցները փոխանցելու համար: Առանձին հանձնարարեց նաև իր օգնականին ուսումնասիրել և իրեն առանձին ներկայացնել դրանք:
Հռոմի Պապին երեք զեկույց եմ փոխանցել. առաջինն այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» մասին, որը մարդկային տառապանքների թանգարան է բաց երկնքի տակ, որի հիմքում հայատյացությունն է: Զեկույցն ապացուցում է, որ «ռազմավարի պուրակը»  ավելի է խրախուսում ատելությունը:
Երկրորդ զեկույցն Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին է հայ գերիներին խոշտանգելու համար՝ հիմնավոր ապացույցներով, իսկ երրորդը՝  գերիների ցուցմունքները քրեական գործի հիմքում դնելու արգելքի վերաբերյալ է:
Զեկույցը հիմնավորում է, որ ադրբեջանական իշխնությունները հայ գերիների նկատմամբ անօրինական քրեական դատավարություններ են հարուցել նրանց այն ցուցմունքների հիման վրա, որոնք ստացել են խոշտանգումներով ու անմարդկային վերաբերմունքով», - ֆեյսբուքում գրել է Արման Թաթոյանը։

Арман Татоян передал Папе Римскому Франциску 3 доклада о пытках армянских пленных в Азербайджане
Защитник прав человека Армении Арман Татоян представил Его Святейшеству Папе Римскому Франциску пытки, которым подвергают в Азербайджане пленных армянской стороны .
Он отметил, что перед встречей протокольная служба Святого Престола сообщила, что во время индивидуального рукопожатия с Папой диалог практически исключен, можно только приветствовать – не более 1-2 минуты.
«Когда понтифик подошел ко мне, Католикос всех армян представил ему меня и сказал, что я хочу специально обратиться к нему. В этот момент я, прежде всего, поблагодарил Папу Римского за заявления о необходимости прекращения военных действий, развязанных Азербайджаном против Арцаха, освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
Затем отметил, что часть армянских пленных перед лицом угрозы их жизни незаконно удерживаются в Азербайджане и рассказал о нарушениях со стороны Азербайджана в отношении населения приграничных общин Армении.
В тот момент также отметил, что взял с собой доказывающие все это доклады, и передал их Папе.
Папа Римский Франциск взял доклады, открыл их, полистал и увидел также свидетельствующие о жестоком обращении фотографии.
Он поблагодарил за важные доклады и сказал, что этот вопрос также обсуждался с Католикосом всех армян.
Затем, во время личного приветствия в ходе благословения, он еще раз выразил особую благодарность за важную работу и за передачу ему докладов. Он отдельно поручил своему помощнику изучить их и представить ему.
Я передал Папе Римскому 3 доклада. Первый касается так называемого «Парка трофеев» в Баку, который представляет собой музей человеческих страданий под открытым небом, основанный на армянофобии. Доклад доказывает, что так называемый «парк трофеев» разжигает ненависть.
Второй доклад касается ответственности Азербайджана за пытки армянских пленных, документ содержит обоснованные доказательства.
А третий доклад – о запрете использования показаний пленных в качестве основания для возбуждения уголовных дел.
Доклад обосновывает, что власти Азербайджана возбудили незаконные уголовные дела против армянских пленных на основании их показаний, выбитых в результате пыток и бесчеловечного обращения», - написал на своей странице в Facebook Арман Татоян.