Մինչև այս վարչախմբի հայտնվելը Երևանից երեխաները Շուշի էքսկուրսիա էին գնում. Գեղամ Նազարյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Նազարյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Երբեք ու երբեք բանակցային սեղանի վրա դրված չի եղել Շուշին Ադրբեջանին որեւէ կերպ, որեւէ ձեւով հանձնելու տարբերակը։ Եթե ինձ չեք հավատում, ապա հարցրեք բոլոր ժամանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողներին, լինեն ռո՞ւս, ֆրանսիացի՞, թե՞ ամերիկացի։
Եւ հիմա, երբ վարչախմբի առաջնորդը նման պնդումներ է անում, փորձել այս կամ այն կերպ, այս կամ այն հնարքով հաստատել նրա ասածը, առնվազն բարոյական չէ։
Այո, ադրբեջանցիները մշտապես պնդել են, որ ադրբեջանցիները վերադառնան Շուշի։ Այն ադրբեջանցիները, որոնք մինչ 1992 թվականի մայիսը բնակվել են այնտեղ։ Իհարկե, այդ հարցը ընդամենը քննարկվել է, սակայն հիմա խոսենք ամենակարեւորի մասին։
Անելով նման առաջարկ՝ ադրբեջանցիների մտքով անգամ չի անցել, որ Շուշին պետք է հայտնվի Ադրբեջանի կազմում կամ այնտեղ պետք է ադրբեջանցիների անվտանգությունն ապահովեն ադրբեջանցի զինվորները։
Ադրբեջանցիները երազում էին վերադառնալ Արցախի Հանրապետության Շուշի քաղաք։ Սա միշտ հիշեք եւ մի փորձեք խաբել մարդկանց, նրանց թյուրիմացության մեջ գցել օգտագործելով մանիպուլյացիոն տարբեր հնարքներ։
Առավել եւս մի օգտագործեք ՌԴ արտգործնախարար Տրուբնիկովի անունը, որն ընդամենը 20 տարի առաջ հայկական կողմին է փոխանցել ադրբեջանական կողմի խնդրանք-առաջարկները։
Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում, համոզված եմ նաեւ դրանից հետո Ադրբեջան-Շուշի ոչ միջանցքի, ոչ էլ հատուկ կապի մասին որեւէ հարց չի քննարկվել։
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, թե քննարկվել է Նախիջեւանը Ադրբեջանին կապող ճանապարհի հարցը, ապա դրա մասին այնքան հրապարակումներ, այնքան հարցազրույցներ կան, որ ավելորդ է անգամ խոսել դրա մասին։
Իսկ հիմա ամենակարեւորի մասին. ինչ առաջարկներ, ինչ խնդրանքեր են եղել կամ չեն եղել, կարեւորն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը Շուշին Ադրբեջանին չի հանձնել եւ չի խոստացել հանձնել։ Ռոբերտ Քոչարյանը խաղաղության դարաշրջան սկսելու անվան տակ չի փորձել Սյունիքը երկու կես անել եւ Ադրբեջանին միջանցք տրամադրել։
Այնպես որ մի փորձեք մարդկանց թյուրիմացության մեջ գցել կամ խաբել։ Դա շատ վատ գործ է, շատ վատ զբաղմունք։
Եւ ամենավերջում անպայման ուզում եմ շեշտել.երբ ասում եք, գրում եք, թե 2001-ի հուլիսի 10-ին Ռուսաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը Երեւանում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ հայ պաշտոնյաների հետ զրույցում նշում էր, որ պետք է կենտրոնանալ երեք հիմնական հարցերի վրա․
1. ադրբեջանցի փախստականների վերադարձ Շուշի,
2. Ադրբեջանի կապը Շուշիի հետ,
3. Ադրբեջանի ելքը Նախիջեւան՝ Մեղրիով, ու այդքանով ավարտում եք ձեր խոսքը, ապա հուշում եք, հանրությանն ակնարկում, որ այդ առաջարկությունները հնչել ու անցել գնացել են։ Իսկ հանրությունն էլ հիշում է, որ երբ Ռոբերտ Քոչարյանը նախագահ էր Շուշին մերն էր, որ ադրբեջանցիները Շուշին, ավելին Բերձորն ու Քարվաճառը վերցնելու մասին անգամ չէին երազում, որ մինչեւ այս վարչախմբի հայտնվելը Երեւանից երեխաները Շուշի էքսկուրսիա էին գնում, իսկ մեղրեցիներն ու կապանցիները Երեւան կամ Իջեւան գնալուց ստիպված չէին լինում անցնել ադրբեջանցի զինվորի թրի տակով։ Այս սա է իրականությունը»։

До появления этого режима дети из Еревана ездили в Шуши на экскурсии – Гегам Назарян
«На переговорном столе никогда не лежал какой-либо вариант передачи Шуши Азербайджану. Если не верите мне, то спросите сопредседателей Минской группы ОБСЕ в разные годы, российских, французских или американских.
И теперь, когда лидер режима делает подобные утверждения, попытки тем или иным способом, той или иной уловкой подтвердить его слова, как минимум безнравственны.
Да, азербайджанцы всегда утверждали, что хотят вернуться в Шуши. Те азербайджанцы, которые до мая 1992 года проживали там. Конечно, этот вопрос всего лишь обсуждался, однако давайте перейдем к самому главному.
Сделав подобное предложение, азербайджанцам даже не могло присниться, что Шуши может оказаться в составе Азербайджана или что там азербайджанские солдаты должны обеспечивать безопасность азербайджанцев.
Азербайджанцы мечтали вернуться в город Шуши Арцахской Республики. Всегда помните это и не смейте лгать людям, вводить их в заблуждение, используя различные манипулятивные уловки.
Тем более, не называйте имени замминистра иностранных дел РФ Трубникова, который всего 20 лет назад передал армянской стороне просьбы-предложения азербайджанской стороны.
В период президентства Роберта Кочаряна, уверен, также после него, не обсуждался какой-либо вопрос ни коридора Азербайджан – Шуши, ни особой связи.
Что касается того утверждения, что обсуждался вопрос дороги, связывающей Нахиджеван с Азербайджаном, то об этом есть так много публикаций и интервью, что излишне снова говорить об этом.
А теперь о самом главном: какие предложения, просьбы были или не были, важно то, что Роберт Кочарян не сдал Шуши Азербайджану и не обещал сдать. Роберт Кочарян не пытался под предлогом открытия эпохи мира разделить Сюник на две части и предоставить Азербайджану коридор.
Так что, не пытайтесь ввести людей в заблуждение или обмануть. Это очень плохое занятие.
И в конце обязательно хочу подчеркнуть: когда говорите, пишете, что 10 июля 2001 года заместитель министра иностранных дел России Вячеслав Трубников в беседе с Робертом Кочаряном и армянскими должностными лицами в Ереване отметил, что надо сконцентрироваться на трех основных вопросах:
1. Возвращение азербайджанских беженцев в Шуши;
2. Связь Азербайджана с Шуши;
3. выход Азербайджана к Нахиджевану через Мегри,
и на этом заканчиваете свою речь, то подсказываете, намекаете обществу, что эти предложения прозвучали и прошли. А общественность помнит, что когда Роберт Кочарян был президентом, Шуши был наш, азербайджанцы не могли даже мечтать о взятии Шуши, тем более, Бердзора и Карвачара, что до появления этого политического режима дети из Еревана ездили на экскурсии в Шуши, а мегринцы и капанцы на пути в Ереван или Иджеван не были вынуждены проходить через азербайджанский пост. Такова действительность».