«3+3» ֆորմատի նախաձեռնողը Թուրքիան է, փորձում է փոխել Արցախի հարցի կարգավորման ձևաչափը. Վիգեն Հակոբյան
08/10/2021 17:14
««3+3» ձևաչափը մի տարբերակ է, որի վերջնական կոնցեպտը ոչ մեկին պարզ չէ: Մի բան հստակ է, որ այդ ձևաչափի նախաձեռնողը Թուրքիան էր, որը փորձում է տարածաշրջան մտնել և նոր կոնֆիգուրացիա ստեղծել՝ ռեգիոնալ բոլոր խնդիրներում իր անմիջական մասնակցությունն ապահովելու համար»,-այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Վիգեն Հակոբյանը:
««3+3» ֆորմատը նախաձեռնվեց այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը և Թուրքիան փորձեցին փոխել Արցախի հարցի կարգավորման տարբերակը՝ Մինսկի խմբի փոխարեն ստեղծել մի այլ ֆորմատ, որին կմասնակցի Թուրքիան, որովհետև այլ տարբերակով նրան տասնամյակներ շարունակ չի հաջողվում մտնել այդ պրոցեսի մեջ որպես ակտիվ դերակատար: Բոլոր երկրները չեն, որ կողմ են այս ֆորմատին։ Իրանը լրջագույն վերապահումներ կունենա, այդ ձևաչափը ցանկալի չէ նաև Ռուսաստանի համար։
Քանի որ նման որոոշումներն ընդունվում են բոլոր կողմերի համաձայնությամբ, ապա տարբեր տակտիկական հնարավորութուններ կան ուրիշի միջոցով մերժում ապահովվելու, օրինակ՝ Ռուսաստանը Թուրքիային չի մերժում, բայց մերժում է Իրանը կամ Հայաստանը, և այդ ֆորմատը չի գործի», - նշեց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանիի այն հայտարարությանը, որ Վրաստանը դեմ չէ «3+3» ձևաչափին մասնակցությանը, սակայն կարևոր է ունենալ հստակ դիրքորոշում, որ իրենց երկրի շահերը չտուժեն, քաղաքագետը նկատեց, որ հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ պատրաստ են մասնակցել քննարկումներին, բայց՝ ինչ որոշում կկայացնեն, հստակ չէ, քանի որ ձևաչափում մասնակցելու համար ամեն երկիր պետք է հաշվի առնի իր օգուտը, վնասը և պոտենցիալ վտանգները:
«Ասել, որ համաձայն են քննարկմանը, չի նշանակում, որ ձևաչափին կմասնակցեն։ Այս պարագայում շատ կարևոր են Իրանի և Ռուսաստանի դիրքորոշումները: Միանշանակ է՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Հայաստանի իշխանությունները պետք է խորը մտածեն՝ որ ճանապարհով են գնում, և «3+3» ձևաչափը ինչ ֆունկցիաներ է կատարելու: Եթե մեր նախապատվությունը Մինսկի խումբն է, «3+3»-ն արդյո՞ք առնչություն ունենալու է Արցախի հարցի վերջնական կարգավորմանը, թե՝ ոչ, և ի՞նչ է դրա տակ թաքնված: Շատ բան է կախված պաշտոնական Թեհրանի դիրքորոշումից, քանի որ Իրանի դիվանագիտությունը բավականին լուրջ հիմքերի և խորը վերլուծությունների վրա է հիմնված», - ընդգծեց քաղաքագետը:

Виген Акопян: Инициатор формата «3+3» – Турция и пытается изменить формат урегулирования вопроса Арцаха
08/10/2021 19:20
«Формат «3+3» – это некий вариант, окончательный концепт которого никому не ясен. Понятно одно, что инициатором этого формата является Турция, которая пытается войти в регион и создать новую конфигурацию для обеспечения своего непосредственного участия во всех региональных проблемах», - заявил в эфире 24News политтехнолог Виген Акопян.
«Формат «3+3» был инициирован тогда, когда Азербайджан и Турция попытались изменить вариант урегулирования вопроса Арцаха – создать вместо Минской группы другой формат, в котором будет участвовать Турция, потому что другим способом ей на протяжении десятилетий не удается войти в этот процесс в качестве активного игрока. Не все страны согласны с этим форматом. У Ирана будут серьезнейшие оговорки, этот формат не выгоден также для России.
Поскольку подобные решения принимаются с согласия всех сторон, то есть различные тактические возможности обеспечить отказ через другого. Например, Россия не отказывает Турции, но отказывают Иран или Армения, и этот формат не действует», - сказал Виген Акопян.
Касаясь заявления главы МИД Грузии Давида Залкалиани о том, что Грузия не против участия в формате «3+3», однако важно уточнить позицию, чтобы это не происходило за счет государственных интересов, политолог отметил, что из заявления понятно, что они готовы участвовать в обсуждениях, но какое решение примут, неясно, поскольку каждая страна должна учитывать свою пользу, вред и потенциальные опасности.
«Сказать, что согласны с обсуждением, не значит, что будут участвовать в формате. В данном случае очень важны позиции Ирана и России. Безусловно, власти Турции, Азербайджана и Армении должны серьезно подумать, по какому пути пойдут, и какие функции будет выполнять формат «3+3». Если мы отдаем предпочтение Минской группе, будет ли иметь отношение «3+3» к окончательному урегулированию вопроса Арцаха или нет, и что скрывается под этим? Многое зависит от позиции официального Тегерана, поскольку дипломатия Ирана основана на довольно серьезной базе и глубоком анализе», - подчеркнул политтехнолог.