«Եթե այդպիսի հայտարարություն աներ նորմալ երկրի ղեկավարը, տարօրինակ կլիներ․այս անձի դեպքում տարօրինակ չէ»․ իրավապաշտպանն արձագանքել է պատվաստումների վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությանը
«Եթե այդպիսի հայտարարություն աներ նորմալ երկրի ղեկավարը, դա տարօրինակ կլիներ։ Այս անձի դեպքում տարօրինակ չէ։ Շատ ավելի կզարմանայի, եթե նա իրավաչափորեն ասեր, որ դա պարտադիր չէ, բայց պետք է ամեն կերպ խրախուսել․ գնացեք, մարդկանց համոզեք, որ դա լավ է, ովքեր հակափաստարկներ են բերում, գնացեք և ցույց տվեք, որ դրանք չափազանցված են և այլն։ Եթե այդպես ասեր, կզարմանայի, որովհետև դա բնորոշ չէ այդ անձին»,- 168.am-ի «Ռեվյու» հաղորդմանն ասել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ արձագանքելով պատվաստումների վերաբերյալ Փաշինյանի աղմկահարույց վերջին հայտարարություններին, երբ նա կոշտ տոնով հրահանգել էր, որ պետական ապարատում չպետք է լինի որևէ չպատվաստված անձ։
Իրավապաշտպանը նշել է, որ բոլոր երկրներն են Քովիդի դեմ պայքարում պատվաստումների միջոցով, սակայն պետք է ընդունել ու ճանաչել քաղաքացու իրավունքն ու հաշվի նստել այն հանգամանքի հետ, որ յուրաքանչյուր անձ կամովին պետք է որոշում կայացնի, իսկ պատվաստումները խրախուսելու համար իշխանությունները պետք է պարզապես քաղաքակիրթ երկխոսեն քաղաքացիների հետ։
«Խնդիրն այն է, որ որքան էլ իշխանությունները խոսում են լեգիտիմությունից՝ մենք լեգիտիմ ենք, այսքան տոկոս ենք հավաքել և այլն, բա ինչպե՞ս եղավ, որ մարդիկ ձեզ չեն հավատում։ Ինչու՞ մարդիկ ձեզ չեն հավատում։ Նիկոլ Փաշինյանին ձայն տված մարդիկ այնպիսի բաներ են ասում պատվաստումների մասին, որ ես ինքս եմ առարկում, ասում՝ այդպես չէ, մի ծայրահեղացրեք։ Այսինքն, սա հերթական ապացույցն է, որ այդ լեգիտիմության մասին խոսակցությունները միֆ են։ Եթե լեգիտիմությունն իսկապես լիներ, ապա որևէ խնդիր չէր լինի, կառավարության նիստի այդ «հարայ-հրոցի» առիթը չէր լինի»,- ասել է Ռուբեն Մելիքյանը։

«Если бы такое заявление сделал руководитель нормальной страны, то это было бы странно: в случае данного лица это не странно» – правозащитник прокомментировал заявление Пашиняна о вакцинации
«Если бы такое заявление сделал руководитель нормальной страны, то это было бы странно. Но в случае данного лица это не странно. Я бы больше удивился, если бы он правомерно сказал, что это необязательно, но нужно всячески поощрять: "идите, уговорите людей, что это хорошо, а тем, кто приводит контраргументы, идите и покажите, что они преувеличены" и т.д. Если бы он сказал так, я удивился бы, потому что это неприсущее данному лицу», - заявил в эфире программы «Ревью» 168 TV правозащитник Рубен Меликян, касаясь последних скандальных заявлений Пашиняна о вакцинации, когда он жестко приказал, что в системе государственного управления не должно быть человека, который не вакцинирован.
Правозащитник отметил, что во всех странах для борьбы против COVID-19 используется вакцинация, однако нужно принять и признать права граждан и считаться с тем обстоятельством, что любой человек добровольно должен принять решение, и власти просто должны вести цивилизованный диалог с гражданами для стимулирования вакцинации.
«Проблема в том, что сколько бы власти не говорили о легитимности: мы легитимны, набрали столько-то процентов и т.д., однако получается, что люди вам не верят? Почему люди вам не верят? Проголосовавшие за Никола Пашиняна люди говорят такие вещи о вакцинации, что я сам им возражаю, говорю: это не так, не преувеличивайте. То есть, это очередное доказательство того, что разговоры об этой легитимности – миф. Если бы легитимность действительно была, то повода для такого "шума и крика" на заседании правительства не было бы», - сказал Рубен Меликян.