Չպատվաստված կամ չթեստավորված աշխատողներին չի թույլատրվի ներկայանալ աշխատանքի. պարտականությունները չկատարելու դեպքում աշխատավարձ չեն ստանա, նաև՝ կազատվեն աշխատանքից
11/10/2021 13:45
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է Աշխատանքային օրենսգրքում և «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում կատարել լրացումներ և փոփոխություն կատարել, որոնցով սահմանվում են աշխատողին աշխատանքի չթույլատրելու, գործատուի կողմից աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու, հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձին կամ հանրային ծառայողին աշխատանքի չթույլատրելու և լիազորությունների դադարեցման կամ զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու հիմքերն այն դեպքերի համար, երբ աշխատանքի ներկայանալիս աշխատողի կողմից չի ներկայացվում բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին օրենսդրությամբ սահմանված՝ աշխատանքի ներկայանալու անհրաժեշտ պայման հանդիսացող փաստաթղթերը։
«Աշխատանքի ներկայանալիս բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին օրենսդրությամբ սահմանված՝ վարակիչ հիվանդությունների տարածման կանխարգելմանն ուղղված սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոններով նախատեսված` աշխատանքի ներկայանալու անհրաժեշտ պայման հանդիսացող փաստաթղթերը աշխատողի կողմից չներկայացնելու դեպքում գործատուն աշխատողին չի թույլատրում գտնվելու աշխատավայրում, կատարելու իր աշխատանքային պարտականությունները և չի վճարում աշխատավարձ մինչև սույն մասով նախատեսված փաստաթղթերը ներկայացնելը»,-նշված է նախագծում։
Գործատուն իրավունք կունենա նաև աշխատանքից ազատել աշխատակցին, եթե ավելի քան 30 օր անընդմեջ կամ վերջին տասներկու ամսվա ընթացքում` ավելի քան 50 օր աշխատողն իր աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել։
Նշվում է նաև, որ կարգավորումները չեն տարածվում Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորի, վարչապետի, համայնքի ղեկավարի և համայնքի ավագանու անդամի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սահմանադրական դատարանի դատավորի, անկախ պետական մարմնի անդամի, ինքնավար մարմնի անդամի, Վիճակագրության պետական խորհրդի անդամի, վճռաբեկ, վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանի դատավորի, գլխավոր դատախազի պաշտոնների վրա։
«Ներկայում ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում շարունակում է պահպանվել կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) ստեղծված արտակարգ իրավիճակը: Նման իրավիճակի պահպանման պայմաններում, աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում, նկատվում է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակվելու դեպքերի, ինչպես նաև այդ հիվանդության հետևանքով մահվան դեպքերի թվերի աճ:
Այսպես, օգոստոսի վիճակագրական պատկերը հետևյալն է.
1) առաջին շաբաթվա ընթացքում (01-07.08.2021թ.) կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը կազմել է 1,818 դեպք՝ կատարված 43,897 թեստավորումներից (4.14%), իսկ մահվան դեպքերի թիվը՝ 31.
2) երկրորդ շաբաթվա ընթացքում (08-14.08.2021թ.) կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը կազմել է 2,401 դեպք՝ կատարված 40,281 թեստավորումներից (5.96%), իսկ մահվան դեպքերի թիվը՝ 45.
3) երրորդ շաբաթվա ընթացքում (15-21.08.2021թ.) կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը կազմել է 3,076 դեպք՝ կատարված 46,082 թեստավորումներից (6.67%), իսկ մահվան դեպքերի թիվը՝ 57.
4) չորրորդ շաբաթվա կեսի դրությամբ (22-29.08.2021թ.) կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը կազմել է 3,702 դեպք՝ կատարված 42,890 թեստավորումներից (8.63%), իսկ մահվան դեպքերի թիվը՝ 71:
Ընդամենը՝ 10,997 դեպք, 173,150 (6.35%) թեստավորում, 204 մահվան դեպք»,-նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։

Невакцинированным и не прошедшим тест сотрудникам не разрешат приходить на работу, в случае неисполнения трудовых обязанностей не будут платить зарплату, а также уволят с работы
11/10/2021 15:15
Министерство труда и социальных вопросов предлагает внести изменения и дополнения в Трудовой кодекс и закон «Об общественной службе», которые устанавливают основания для расторжения работодателем трудового договора, запрета деятельности или прекращения полномочий, или освобождения от занимаемой должности общественного служащего или занимающего общественную должность лица в тех случаях, когда сотрудник при приходе на работу не представляет документы, установленные законодательством о санитарно-эпидемиологической безопасности, которые являются необходимым условием для допуска на работу.
«Согласно предусмотренным санитарно-эпидемиологическими правилами безопасности для предотвращения распространения инфекционных заболеваний документам, установленным законодательством об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности, в случае непредставления сотрудником документов, которые являются необходимым условием для явки на работу, работодатель не разрешает работнику находится на рабочем месте, выполнять свои трудовые обязанности, и не платит зарплату до представления предусмотренных данной частью документов», - отмечается в проекте.
Работодатель имеет право освободить сотрудника от работы, если больше 30 дней постоянно или более 50 дней за последние 12 месяцев он не выполнял свои трудовые обязанности.
Отмечается также, что регулирования не распространяются на президента Армении, депутата Национального Собрания, премьер-министра, руководителя общины и члена Совета старейшин, Защитника прав человека, судью Конституционного суда, члена независимого государственного органа, члена автономного органа, члена Государственного статистического совета, судей Кассационного, Апелляционного судов и суда первой инстанции, генерального прокурора.
«В настоящее время как в Республике Армения, так и во всем мире продолжает сохраняться создавшаяся в результате коронавирсной болезни (COVID-19) чрезвычайная ситуация. В условиях сохранения подобной ситуации, в мире, в том числе в Армении, наблюдается рост числа заражений коронавирусом, а также случаев смерти от этой болезни.
Так, статистическая картина в августе следующая:
1) в течение первой недели (01-07.08.2021г.) число подтвержденных случаев коронавирусной болезни составило 1,818 – из проведенных 43,897 тестов (4.14%), а число случаев смерти – 31.
2) в течение второй недели, (08-14.08.2021г.) число подтвержденных случаев коронавирусной болезни составило 2,401 – из проведенных 40,281 тестов (5.96%), а число случаев смерти – 45.
3) в течение третей недели (15-21.08.2021г.) число подтвержденных случаев коронавирусной болезни составило 3,076 – из проведенных 46,082 тестов  (6.67%), а число случаев смерти – 57.
4) в течение четвертой недели (22-29.08.2021г.) число подтвержденных случаев коронавирусной болезни составило 3,702  – из проведенных  42,890 тестов (8.63%), а число случаев смерти – 71.
Всего 10,997 случаев, 173,150 тестирований (6.35%) , 204 случаев смерти», - отмечается в обосновании проекта.