Շուտով մարդիկ, ովքեր պատվաստված չեն կամ չունեն բացասական թեստ, ԱԺ շենք ու տարբեր տեղեր մուտք չեն գործելու․ Ալեն Սիմոնյան
12/10/2021 14:58
«Շուտով մարդիկ, ովքեր պատվաստված չեն կամ չունեն բացասական թեստ, ԱԺ շենք մուտք չեն գործելու», - այսօր հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ առանց դիմակի մուտք գործելով ԱԺ ճեպազրույցների սրահ, որտեղ ասուիսով հանդես էին գալիս ՔՊ խմբակցության պատգամավորները։
Այդ պահին պատգամավորները լրագրողների հետ բանավիճում էին, թե գերբեռնված տրանսպորտում հակահիգիենիկ պայմաններն ու պետության՝ պատվաստման հարկադրանքը հակասություն մե՞ջ են, թե՞ ոչ և թե ինչու պետությունը, պատվաստվելու կամ ՊՇՌ թեստի բացասական ունենալու պահանջը ներկայացնելուն զուգահեռ, պատշաճ չի կատարում վարակի տարածման կանխարգելման այլ աշխատանքներ ևս։
Այս հարցուպատասխանին միջամտած Ալեն Սիմոնյանը, խորհրդարանի շենք մուտքի նոր սահմանափակման մասին լուրը հայտնելուց հետո,  հորդորեց իր հետ բանավեճի մեջ չմտնել։
«Ես համ պատվաստված եմ, համ վարակվել եմ, համ էլ տեսա, որ դուք առանց դիմակ եք», - ասաց նա րագրողներին, ապա լրացրեց իր նախորդ հայտարարությունը․ «Ես ձեզ խոստանում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում շատ կարճ ժամանակ անց մարդիկ առանց պատվաստման չեն կարողանալու տարբեր տեղեր գնալ, այդ թվում՝ ԱԺ շենք»։

Люди, которые не прошли вакцинацию или не имеют отрицательного теста, вскоре не смогут входить в здание парламента и другие места – Ален Симонян
12/10/2021 16:43
«Люди, которые не прошли вакцинацию или не имеют отрицательного результата на тест, вскоре не смогут входить в Национальное Собрание», - заявил сегодня спикер парламента Армении Ален Симонян, войдя при этом без маски в конференц-зал, где проходил брифинг депутатов фракции «Гражданский договор».
В этот время между депутатами и журналистами проходила дискуссия относительно того, не противоречат ли друг другу антисанитарные условия в переполненном общественном транспорте и принуждение граждан к вакцинации государством, и почему государство параллельно с требованием о вакцинации или отрицательного ПЦР-теста не проводит других надлежащих работ для предотвращения распространения инфекции?
Ален Симонян вмешался в этот процесс и после сообщения новости об ограничении доступа в здание парламента, призвал не вступать с ним в дискуссию. «Я и вакцинирован, и был заражен, а также увидел, что вы без маски», - сказал он журналистам, затем добавил:
«Я обещаю, что в Республике Армения через короткое время люди не смогут ходить в разные места, в том числе в парламент».