Չպատվաստված կամ թեստ չհանձնած աշխատողներին կարգելեն աշխատանքի գնալ. 30 օր հետո կազատվեն աշխատանքից
Գործատուներն աշխատողներից պետք է պահանջեն 14 օրը մեկ կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքը հավաստող փաստաթուղթ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը։
«Կարգավորումը մշակվել ու հաստտավել է միջազգային փորձի հիման վրա, նման կարգավորում նաև Իտալիան է կիրառելու հոկտեմբերի 15-ից», - ասաց նա։
Աբովյանը նշեց, թե հույս ունի, որ այս միջոցառումների արդյունքում Հայաստանը կկարողանա կառավարել հիվանդությունը։
Նա ասաց, որ պատվաստումների շրջանում բավականին ակտիվություն կա։
«Պատվաստումները պետք է իրացվեն ոչ թե ելնելով սահմանված պահանջներից, այլ այն գիտակցությամբ, որ պատվաստումները միակ գործիքն են, որոնք կարող են փրկել կյանքեր ու կարող ենք կառավարել իրավիճակը», - ասաց Ռոմելլա Աբովյանը։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի խոսքով՝ եթե աշխատողը չի ներկայացնում պատվաստումը հաստատող սերտիֆիկատ կամ թեստի բացասական արդյունքը հաստատող թուղթ,  ապա գործատուն իրավունք ունի աշխատողին թույլ չտալ ներկայանալ աշխատանքի, նաև՝ այդ ժամանակահատվածի համար չվճարել աշխատավարձ։
«Անընդմեջ 30 օր չներկայանալու պարագայում գործատուն իրավունք է ստանում լուծել պայմանագիրը, իսկ եթե 12 ամսվա ընթացքում դա տևում է 50 օր, գործատուն կրկին ստանում է իրավունք պայմանագիրը լուծելու», - ասաց նա։
Փոխնախարարն ասաց, թե այս նախաձեռնությունն ուղղված է աշխատողների առողջության պահպանմանը։
Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցն էլ նշեց, որ նման կարգավորումներ նախատեսվել են նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում։
«Նույն կարգարվորումները կկիրառվեն նաև հանրային ծառայության ոլորտում, այստեղ սահմանվել են առանձնահատուկ հիմք հանրային ծառայողների ու հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց լիազորությունների դադարեցման այն դեպքում, երբ չեն ներկայացնում թեստի պատասխան կամ պատվաստման սերտիֆիկատ», - ասաց Դադունցը։

Невакцинированным и не прошедшим тест сотрудникам запретят приходить на работу, а через 30 дней уволят
13/10/2021 14:47
Работодатели должны требовать у сотрудников раз в 14 дней отрицательный тест на коронавирус или сертификат вакцинации, заявила сегодня на пресс-конференции начальник управления эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Ромела Абовян.
«Регулирование разработано и утверждено на основе международного опыта, такое же регулирование с 15 октября будет применяться в Италии», - сказала она.
Она отметила, что надеется, что в результате этих мероприятий Армения сможет управлять ситуацией.
Ромела Абовян также отметила, что в процессе вакцинации наблюдается достаточная активность.
«Вакцинация должна проводиться не из-за установленных требований, а сознательно, поскольку это единственный инструмент, которым мы можем спасти жизни и управлять ситуацией», - отметила она.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов Рубена Саркисяна, если работник не представляет сертификат вакцинации или отрицательный результат теста на коронавирус, то работодатель имеет право не допускать работника к работе, а также не платить за этот период зарплату.
«Работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор в случае постоянного отсутствия в течение 30 дней или более 50 дней за последние 12 месяцев,», - сказал он.
Замминистра отметил, что эта инициатива направлена на сохранение здоровья работников.
Директор Фонда «Центр развития законодательства и правовых исследований» министерства юстиции Армении Тигран Дадунц в свою очередь отметил, что подобное регулирование предусматривается также в законе «Об общественной службе».
По его словам, недавно в Соединенных Штатах были применены такие же ограничения для федеральных служащих.