Հայաստանում տնտեսության վիճակի բարելավմանն ուղղված ռիսկերը գերակշռում են և առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում կարող են հանգեցնել Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման. Standard&Poors
13/10/2021 10:26
2021 թ. հոկտեմբերի 12-ին Standard&Poors վարկանշային կազմակերպությունն առաջին անգամ վարկանշել է Հայաստանի կառավարությանը և շնորհել է արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման «B+» սուվերեն վարկանիշ՝ «դրական» հեռանկարով, հայտնում են ՀՀ կենտրոնական բանկից։
Բացի երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման վարկանիշից, Standard&Poors-ը շնորհել է նաև արտարժույթով և ազգային արժույթով կարճաժամկետ պարտատոմսերի թողարկման «B» մակարդակի վարկանիշ, ինչպես նաև որոշել է փոխանցման և փոխարկելիության երկրի գնահատականը. այն սահմանվել է  «BB-»: Վերջինս մեկ մակարդակով բարձր է երկրի սուվերեն վարկանիշից, որի շնորհիվ Հայաստանի մասնավոր հատվածի ձեռնարկություններն ու ֆինանսական հաստատությունները Standard&Poors-ի կողմից վարկանշվելու դեպքում կարող են ստանալ երկրի սուվերեն (B+) վարկանիշից մեկ մակարդակ բարձր՝ (BB-) վարկանիշ:
Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի «դրական» հեռանկարն արտացոլում է Standard&Poors-ի կարծիքն այն մասին, որ Հայաստանում տնտեսության վիճակի բարելավմանն ուղղված ռիսկերը գերակշռում են և առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում կարող են հանգեցնել Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարձրացման: Standard&Poors-ը նշում է, որ եթե հետագա 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստանում տնտեսական աճի իրենց սպասումներն արդարացվեն, արտաքին խոցելիությունը նվազի և պետբյուջեի կատարողականը լինի իրենց սպասածից ավելի դրական, դա կբերի երկրի սուվերեն վարկանիշի բարելավման: Standard&Poors-ն ակնկալում է, որ Կառավարության 5-ամյա ծրագրի իրագործումը կհանգեցնի ավելի արագ տնտեսական աճի և արտաքին լեվերիջի կրճատման:
Հայաստանի սուվերեն «B+» վարկանիշը հիմնված է Standard&Poors-ի փորձագետների այն  գնահատականների վրա, որ, չնայած արտաքին էական ճնշումներին, Հայաստանը հաղթահարեց համավարակի և ռազմական կոնֆլիկտի հետևանքները՝ առանց վտանգելու երկրի տնտեսական կայունությունը: Standard&Poors-ը տնտեսության այս ճկունությունը (դիմակայությունը) վերագրում է, գոնե, մասամբ, հուսալի հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությունների կառուցակարգերին: Հարկաբյուջետային խոհեմ քաղաքականության արդյունքում կուտակված հարկաբյուջետային միջոցների հաշվին իշխանությունները էական աջակցություն են ցուցաբերել համավարակի հետևանքով տուժած տնտեսությանը՝ միաժամանակ պահպանելով երկրում ֆինանսական կայունությունը: 2020թ.-ի լուրջ և սինխրոնիզացված ցնցումներին դիմակայելուն նպաստել է նաև Հայաստանի կենտրոնական բանկը՝ իր ճկուն դրամավարկային քաղաքականությամբ:
Նկատենք, որ միջազգային խոշորագույն վարկանշային կազմակերպության՝ Standard&Poors-ի մուտքը Հայաստան նշանակում է, որ ավելանում է Հայաստանի մակրոտնտեսական իրավիճակն ու ռիսկերը, գործող ինստիտուտների ճկունությունն ու նրանց կողմից վարվող քաղաքականությունների արդյունավետությունը օբյեկտիվորեն գնահատող ևս մեկ միջազգային կառույց։ Դա միանշանակ կօգնի շահել ինստիտուցիոնալ ներդրողների վստահությունը և դրական ազդեցություն կունենա հետագայում տեղաբաշխվելիք եվրոպարտատոմսերի եկամտաբերության վրա։
Standard&Poors-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացմանը և կարագացնի այդ ոլորտում բարեփոխումների ընթացքը՝ հաշվի առնելով, որ սուվերեն վարկանիշը ձեռք է բերվել նաև մասնավոր հատվածի ընկերությունների համար վարկանիշ ստանալու հնարավորություն ապահովելու և դրա ներքո տեղական և միջազգային կապիտալի շուկաներ դուրս գալու նպատակով:
Standard&Poors-ի կողմից սուվերեն վարկանիշի ստացումը կնվազեցնի Հայաստանի մասնավոր հատվածի ընկերությունների համար վարկանիշի ստացման հետ կապված ծախսերը, քանի որ սուվերեն վարկանիշի բացակայության դեպքում մասնավոր ընկերության վարկանիշ ստանալու գինն իր մեջ ներառում է նաև սուվերեն ռիսկի գնահատումը, հետևաբար, նաև ծախսերը:
Standard&Poors-ի սուվերեն վարկանիշի ստացումը հեռանկարում թույլ կտա նաև այդ կազմակերպության հետ համագործակցությամբ մեր երկրի համար մշակել վարկանիշային ազգային սանդղակ՝ հաշվի առնելով նմանատիպ սանդղակների մշակման Standard&Poors-ի հարուստ փորձը: Սա կարող է նոր խթան դառնալ մեր երկրում բիզնեսի թափանցիկության և կառավարման ստանդարտները բարձրացնելու համար։

В Армении превалируют риски для улучшения экономической ситуации, что может привести к повышению суверенного рейтинга Армении и в течение следующих 12 месяцев – Standard&Poors
13/10/2021 11:30
Рейтинговая организация «Standard & Poors» 12 октября 2021 года впервые опубликовала рейтинг правительства Республики Армения. Правительству РА за выпуск долгосрочных обязательств в национальной валюте был присвоен суверенный рейтинг «B +» с «позитивным» прогнозом, сообщили в Центральном банке Армении.
Помимо рейтинга выпуска долгосрочных обязательств, «Standard & Poors» присвоила также рейтинг «B» уровня выпуска краткосрочных облигаций в иностранной и национальной валюте, а также определила оценку перевода и конвертируемости страны. Она установлена «BB-». Она на один уровень выше суверенного рейтинга страны, благодаря чему армянские предприятия частного сектора и финансовые учреждения могут получить уровень   (BB-), на один выше суверенного рейтинга страны (B +), если они имеют рейтинг «Standard & Poors».
Отмечается, что «позитивный» прогноз суверенного рейтинга Армении отражает мнение «Standard & Poors» о том, что риски для улучшения экономической ситуации в Армении превалируют и могут привести к повышению суверенного рейтинга Армении в течение следующих 12 месяцев. «Standard & Poors» отмечает, что если их ожидания относительно экономического роста в Армении в ближайшие 2-3 года оправдаются, внешние факторы уязвимости уменьшатся, а исполнение государственного бюджета окажется более позитивным, чем ожидалось, это приведет к улучшению суверенного рейтинга страны. «Standard & Poors» ожидает, что реализация 5-летнего плана правительства приведет к ускорению экономического роста и снижению внешнего долга.
Суверенный рейтинг Армении «B +» основан на оценках экспертов «Standard & Poors» о том, что, несмотря на значительное внешнее давление, Армения преодолела последствия войны и пандемии, не поставив под угрозу экономическую стабильность страны. «Standard & Poors» приписывает эту гибкость (сопротивление) экономике, частично, разумным структурам налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики. Благодаря фискальным ресурсам, накопленным в результате осмотрительной фискальной политики, официальные органы оказали значительную поддержку экономике, пострадавшей от пандемии, при сохранении в стране финансовой стабильности. Центральный банк Армении своей гибкой денежно-кредитной политикой также помог противостоять серьезным синхронизированным потрясениям 2020 года.
«Приход «Standard & Poors», крупнейшего международного рейтингового агентства в Армению, означает увеличение числа международных организаций, которые объективно оценивают макроэкономическую ситуацию и риски в Армении, гибкость существующих институтов и эффективность их политики. Это, безусловно, поможет завоевать доверие институциональных инвесторов, положительно скажется на доходности будущих еврооблигаций. Сотрудничество «Standard & Poors» с Арменией будет способствовать развитию рынка капитала и ускорит процесс реформ в этой области, учитывая, что суверенный рейтинг был также приобретен для компаний частного сектора с целью получения рейтинга и выхода на местные и международные рынки капитала», - говорится в сообщении.
Получение суверенного рейтинга «Standard & Poors» снизит затраты на получение рейтинга для компаний частного сектора в Армении, поскольку стоимость получения рейтинга частной компании при отсутствии суверенного рейтинга включает оценку суверенного риска и, следовательно, затраты.
В сообщении отмечается, что получение суверенного рейтинга «Standard & Poors» в будущем также позволит в сотрудничестве с этой организацией разработать для нашей страны национальную рейтинговую шкалу с учетом богатого опыта «Standard & Poors» по разработке аналогичных шкал. Это может стать новым импульсом для повышения прозрачности бизнеса и стандартов управления в нашей стране.