Ալիևը կրկին պնդել է, որ Ադրբեջանում հայ ռազմագերիներ չկան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին պնդել է, որ պաշտոնական Բաքուն 2020 թվականի դեկտեմբերին ձերբակալված հայ զինծառայողներին համարում է դիվերսանտներ, այլ ոչ թե ռազմագերիներ:
«Ես կցանկանայի անդրադառնալ այսպես կոչված հայ ռազմագերիների խնդրին: Ադրբեջանը Հայաստանին հանձնեց պատերազմի ընթացքում ձերբակալված բոլոր ռազմագերիներին: Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան մեկ շաբաթ անց՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին, 62 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն խումբը Շիրակի մարզից նետվեց Ադրբեջանի ԶՈւ թիկունք՝ այն տարածք, որը մենք արդեն ազատագրել էինք, որպեսզի դիվերսիաներ իրականացնեն», - ասաց է Ալիևը ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում:
Նրա խոսքով, այս խումբը զինաթափվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինվորականների կողմից:
«Միջազգային կոնվենցիաներին համապատասխան, այդ դիվերսանտները չեն կարող համարվել ռազմագերիներ», - հավելել է Ալիևը:

Алиев вновь заявил, что в Азербайджане нет армянских военнопленных
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заявил, что официальный Баку считает армянских военных, задержанных в декабре 2020 года, диверсантами, а не военнопленными.
«Хотел бы коснуться вопроса так называемых «армянских военнопленных». Азербайджан передал Армении всех военнопленных, задержанных во время войны. Спустя более недели после подписания трехстороннего заявления, в конце ноября прошлого года, диверсионная группа в составе 62 человек была заброшена из Ширакского региона Армении в тыл ВС Азербайджана на уже освобожденной нами территории для совершения диверсий», - сказал Алиев на саммите глав стран СНГ.
По его словам, эта группа была разоружена и задержана азербайджанскими военными.
«В соответствии с международными конвенциями эти диверсанты не могут считаться военнопленными», - добавил Алиев.