Հենց այսօր մեր ԶՈՒ ոչնչացված վրանի տեղում պետք է սկսել խրամատ փորել․ թող որևէ մեկը գա ու փորձի նորից համոզել, որ մեր բանակը չպետք է խրամատավորվի Արցախում․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
15/10/2021 10:27
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է Արցախում ադրբեջանցիների հերթական սադրանքին, գրելով․
«Ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն անհանգստության ու բողոքի մեծ ալիք են բարձրացրել հայ հանրության շրջանում։ Փորձում եմ հասկանալ, թե ինչու՞։ Այլ սպասելիքներ կայի՞ն Ադրբեջանից։ Միթե՞ օրինաչափ չէ նրանց նման վարքագիծը։ Կարծում եմ՝ ամեն ինչ պարզ է և հասկանալի։
Հիմա կարևոր երկու թեմաների մասին եմ ուզում խոսել։ Կփորձեմ կարճ լինել։ Առաջինը, մեր ժողովուրդը պետք է պատրաստ լինի այս իրականության մեջ ապրելուն։ Ես հասկանում եմ, որ «խաղաղության դարաշրջան» կոչվածը շատ գայթակղիչ է հնչում։
Բայց իրականությունը միանգամայն այլ դարաշրջան է մեզ պարտադրում և մենք պետք է գիտակցենք, որ նման սադրանքները պարզապես անպուսափելի են ու էլի են լինելու։ Հնարավոր է նույնիսկ ավելի մեծ ծավալներով։
Հիմա ի՞նչ պետք է անենք մենք այս իրավիճակում։ Անընդհատ ռուս խաղաղապահներից բողոքե՞նք ու բանակին մեղադրե՞նք։ Տարբերակ է։ Բայց վստահեցնում եմ, որ ամենալավ տարբերակը չէ ու հաստատ արդյունավետ չէ։
Հանրությունը, ինչպես արդեն ասացի, պետք է պատրաստ լինի սրան ու պահանջներ ձևավորի։ Իրական պահանջներ, որոնց կյանքի կոչելուն պետք է հետամուտ լինել։ Եվ ամենաառաջին ու հիմնական պահանջը տարածաշրջանում հայկական գործոնի ուժեղացման ու մեր սուբյեկտայնության վերականգնումը պետք է լինի։ Իսկ այդ խնդրի լուծմանը հնարավոր չէ բողոքներով հասնել։ Աշխատանք է պետք և հենց սա է իմ նշած երկրորդ կարևոր թեման։
Հիմա ինչ վերաբերվում է աշխատանքին։ Նախ եկեք հասկանանք, թե ինչ հնարավորություններ է տալիս մեզ Ադրբեջանը նման գործողություններով։
ա. Նրանք հիմնավորում են ռուս խաղաղապահների անհրաժեշտությունը տարածաշրջանում,
բ. Հերթական անգամ ապացուցում են, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների համատեղ գոյակցումը պարզապես անհնար է,
գ. Ապացուցում են, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև պաշտպանական նոր գիծ է պետք կառուցել։ Այսինքն դիրքավորվել,
դ. Արցախի Պաշտպանության Բանակը համալրելու, անհրաժեշտ զինատեսակներով զինելու լրացուցիչ փաստարկներ են տալիս մեզ,
ե. Դիվանագիտական հարթակներում Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու անհրաժեշտությունն հիմնավորելու նոր գործիքներ տալիս պաշտոնական Երևանին ու Ստեփանակերտին։
Եվ սա դեռ ամենը չէ։ Բայց բոլոր այս կետերով աշխատանք է պետք տանել։ Հենց այսօր մեր ԶՈՒ ոչնչացված վրանի տեղում պետք է սկսել խրամատ փորել։ Եվ թող որևէ մեկը գա ու փորձի նորից համոզել, որ մեր Բանակը չպետք է խրամատավորվի Արցախում։ Հուսով եմ՝ դրա պատասխանը ՊԲ-ն հիմա արդեն կկարողանա տալ»։

На месте уничтоженной палатки наших ВС прямо сегодня нужно начать копать окопы, и пусть кто-нибудь придет и попытается снова уговорить, что наша армия не должна окапываться – Грант Мелик-Шахназарян
15/10/2021 13:14
Политолог Грант Мелик Шахназарян обратился на своей странице в Facebook к очередной провокации азербайджанцев в Арцахе.
«Провокационные действия азербайджанских вооруженных сил вызвали большую волну протеста и обеспокоенности в армянском обществе. Пытаюсь понять, почему? Разве были другие ожидания от Азербайджана? Разве их поведение не закономерно? Считаю, что все просто и понятно.
Сейчас хочу обратиться к двум важным темам. Попробую быть кратким. Во-первых, наш народ должен быть готов жить в такой реальности. Я понимаю, что так называемая «эпоха мира» звучит очень заманчиво.
Однако в нашем случае реальность – совершенно иная эпоха, и мы должны осознать, что такие провокации просто неизбежны и будут повторяться. Возможно, даже в гораздо большем объеме.
Что мы должны делать в этой ситуации? Постоянно жаловаться на российских миротворцев и обвинять армию? Вариант. Однако заверяю, что это не самый лучший вариант и точно – неэффективный.
Общество, как уже сказал, должно быть готово к этому и сформулировать требования. Реальные требования, реализации которых мы должны быть привержены. И самым первоочередным и основным требованием должно стать усиление армянского фактора в регионе и восстановление нашей субъектности. А решения этой задачи невозможно достичь жалобами. Нужна работа и это – вторая, отмеченная мной тема.
Теперь, что касается работы. Прежде всего, давайте поймем, какие возможности предоставляет нам Азербайджан подобными действиями.
а) Они обосновывают необходимость присутствия российских миротворцев в регионе.
б) В очередной раз доказывают, что совместное проживание армянского и азербайджанского народов, просто невозможно.
в) Доказывают, что между Арцахом и Азербайджаном должна быть построена новая оборонительная линия. То есть, определены позиции.
г) Дают нам дополнительные аргументы для вооружения, пополнения необходимым оружием Армии обороны Арцаха.
д) Предоставляют официальному Еревану и Степанакерту новые инструменты для обоснования на дипломатических площадках необходимости вывода Арцаха из состава Азербайджана.
И это еще не все. Но по всем этим пунктам нужно проводить работу. Прямо сегодня на месте уничтоженной палатки наших ВС нужно начать копать окопы. И пусть кто-нибудь придет и снова попытается уговорить, что наша Армия не должна окапываться в Арцахе. Надеюсь, Армия обороны уже сможет дать на это ответ», - написал Грант Мелик-Шахназарян.