Երասխում Ադրբեջանի կրակի հետևանքով ոչնչացվել է ձմռան ողջ պաշարը, որ գյուղացին իր կենդանիներին կերակրելու համար չարչարանքով հավաքել էր ողջ տարի (Տեսանյութ)
15/10/2021 17:37
ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ գյուղը պարբերաբար ենթարկվում է ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծության՝ թե՛ ցերեկ, թե՛ գիշեր ժամանակ, այս մասին հաղորդում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Այսօր՝ 2021թ. հոկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 12:00-ից սկսած, գյուղը կրկին ենթարկվել է թիրախային գնդակոծության:
Ադրբեջանական զինծառայողների սանձարձակությունն այն աստիճանի է հասել, որ դիտավորյյալ կրակոցներով ժամը 13:15-ի սահմաններում հրդեհել է Երասխ համայնքի բնակչի խոտի 8 հազար հակ: Ոչնչացվել է ձմռան ողջ պաշարը, որ քաղաքացին իր կենդանիներին կերակրելու համար չարչարանքով հավաքել էր ողջ տարի:
Ավելին, կրակը տարածվել է և հրդեհվել է քաղաքացու անասնագոմի տանիքը: Միայն հրշեջների ժամանակին միջամտելու արդյունքում է կրակը հաջողվել մարել, որ քաղաքացու տանիքի մյուս մասը չայրվի:
Այս տվյալները ստուգվել և հաստատվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերով, հավաքած օբյեկտիվ ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով: Երասխ գյուղի և ՀՀ բնակչությանը պաշտպանող ՀՀ զինված ուժերի դիրքերի վրա արբեջանական այսօրվա կրակոցների փաստը հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:
Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական դիրքերը գտնվում են գյուղի անմիջական հարևանությամբ՝ ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների համար ակնհայտ է, որ իրենք վնաս են տալիս գյուղացիներին, ոչնչացնում են նրանց գույքը, խախտում են նրանց կյանքի ու սեփականության իրավունքը, խաթարում են խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Պետք է անհապաղ սկսվի Ադրբեջանի հետ ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկն արդեն տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ  2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ այս հանցավոր ոտնձգությունների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը: Այս քաղաքականությունն ունի ինստիտուցիոնալ հիմքեր ու քանի դեռ հանցանք կատարողները չեն պատժվել խախտումները չեն վերանալու, մարդկանց անվտանգությունը չի ապահովվելու»,-ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։

В результате обстрела ВС Азербайджана в Ерасхе уничтожен весь заготовленный сельчанином на зиму сенаж – омбудсмен Армении
15/10/2021 19:35
Село Ерасх Араратской области Армении периодически подвергается обстрелу со стороны ВС Азербайджана, причем как днем, так и ночью, сообщает Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Сегодня, 15 октября, начиная с 12:00, село вновь подверглось прицельному обстрелу.
Разнузданность азербайджанских военнослужащих дошла до такой степени, что в результате преднамеренных выстрелов в 13:15 вспыхнул пожар, сгорели 8 тысяч снопов сена жителя общины Ерасх. Уничтожен весь запас на зиму, который гражданин собрал в течение в течение года, чтобы кормить скот.
Более того, огонь распространился и перекинулся на крышу хлева, принадлежащего жителю села. Только в результате своевременного вмешательства пожарных огонь удалось потушить.
Эти данные были проверены и подтверждены в результате адресованных омбудсмену сообщений, сбора объективных доказательств и данных, проверенных по нескольким источникам. Факт сегодняшней стрельбы азербайджанцев по селу Ерасх и позициям ВС Армении, защищающим население Республики Армения, подтвердило также министерство обороны Армении.
Учитывая, что азербайджанские позиции находятся в непосредственной близости от села, очевидно, что азербайджанские военнослужащие осознают, что они причиняют ущерб сельчанам, уничтожают их имущество, нарушают их право на жизнь и безопасность.
Необходимо незамедлительно начать процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границ Армении с Азербайджаном, неотложного отвода вооруженных азербайджанцев с территорий по соседству с селами, а также с дорог между общинами Республики Армения.
Это предложение Защитника прав человека Армении уже нашло отражение в конкретном международном документе – резолюции Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) №2391 от 27 сентября 2021 года. Защитник прав человека направит соответствующие письма об этом также международным структурам, государственным органам Республики Армения и гражданскому обществу.
Очевидно, что в основе всех этих преступных посягательств и грубых нарушений прав человека лежит политика армянофобии и вражды, этнических чисток и геноцида властей Азербайджана. У этой политики есть институциональные основы, и пока исполнители преступлений не наказаны, нарушения будут продолжаться, а безопасность людей не будет обеспечена», - говорится в заявлении омбудсмена Армении.