Անընդհատ կրկնում եք՝ ստորացված վիճակ․ ստորացված վիճակ չկա, պատերազմ է եղել, մենք պատրաստ չենք եղել, պարտվել ենք․ Գագիկ Մելքոնյան
16/10/2021 12:02
«Խաղաղության մասին որ խոսում ենք, մենք ասում ենք՝ գնում ենք խաղաղության, այսինքն՝ կողմ ենք, որ խաղաղություն լինի մեր ռեգիոնում, բայց մեր թշնամին նենգ է, միշտ էլ նենգ է եղել, ինքը չի գնում դրան։ Այսինքն՝ սադրանքների է գնում միշտ ու գնալու է»,- 24news.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր սադրանքները անընդհատ շարունակելու է, մինչև չհասնի սահնամազատման ու սահմանագծման խնդրի լուծմանը։
«էնպես չէ, որ մի ամսում այդ գործընթացը վերջանալու է, նշանակում է՝ մենք անընդհատ սպասում ենք, որ իրենց կողմից նմանատիպ բաներ լինելու են»,- կրկնել է Մելքոնյանը, ապա ինքն էլ թվարկել է ադրբեջանական կողմի գործողությունները․ «Երասխի վրա կրակեցին, ցանկանում էին մեր հենակետերից վերցնել, նույնն է Վարդենիսի, Գորիսի, Սև լճի տարածքում, այսինքն, իրենք եկան, մեր տարածքը մտան»։
Իր իսկ ներկայացրած իրողության պայմաններում Հայաստանը, Մելքոնյանի խոսքով, խաղաղություն քարոզելուց բացի, ուրիշ բան չի կարող անել։
«Մենք հիմա խաղաղությունից բացի ուրիշ բան չենք կարող քարոզել և ասել։ Մենք պիտի այս ընթացքում գնանք խաղաղության, որպեսզի կարողանանք մեր բանակը վերազինենք, կառուցենք, անցնենք պրոֆեսիոնալ բանակի, որպեսզի կարողանանք իրենց լեզվով իրենց հետ խոսել»,- պնդել է նա։
Բանակի վերազինման աշխատանքներին Գագիկ Մելքոնյանն անձամբ էլ ծանոթացել է։ Նա, օրինակ, հայտնել է, որ հարավային սահմաններում է եղել 10 օր առաջ․ այնտեղ արդեն վրաններ չկան, տնակներ են դրված։ Տնակները կահավորված չեն և չունեն հոսանք։
«Մենք ահազանգել ենք համապատասխան ծառայություններին»,- ասել է Մելքոնյանը։
Պաշտպանության նախկին նախարար, այժմ՝ ՔՊ խմբակցության պատգամավորը չի համաձայնել նաև գնահատականին, որ Ալիևը ստորացնում է մեր երկիրն ու դրա փաստացի ղեկավար Փաշինյանին։
«Անընդհատ կրկնում եք՝ ստորացված վիճակ։ Ստորացված վիճակ չկա։ Պատերազմ է եղել, մենք պատերազմին պատրաստ չենք եղել, պարտվել ենք»,- ասել է նա ու հորդորել օրինակ վերցնել Ադրբեջանից, որը 26 տարի սպասեց Արցախյան առաջին պատերազմում պարտությունից հետո։
Փաշինյանն էլ, Մելքոնյանի կարծիքով, Ալիևի անձնական վիրավորանքներին չի պատասխանում, քանի որ չի ցանկանում, որ նորից պատերազմ սկսվի։ Իլհամ Ալիևն, ըստ Գագիկ Մելքոնյանի, Հայաստանի ու դրա ղեկավարի հասցեին հայտնի հայտարարություններն անում է նոր պատերազմ հրահրելու նպատակով։
«Այո, շատ հավանական է, որ եթե իշխանությունները գնան դրան (պատասխանեն-խմբ․), այդ պատերազմը կարող է և սկսվել»,- ասել է իշխող խմբակցության պատգամավորը:

Гагик Мелконян: Постоянно повторяете – унизительное положение. Унизительного положения нет, была война, мы не были готовы, проиграли
16/10/2021 14:32
«Когда мы говорим о мире, мы говорим – идем к миру, то есть, выступаем за то, чтобы в нашем регионе воцарился мир, но наш враг коварен, всегда был коварным, он не идет на это. То есть всегда идет и будет идти на провокации», - заявил в эфире 24news.am бывший заместитель министра обороны Армении, депутат фракции «Гражданский договор» Гагик Мелконян.
Он подчеркнул, что Азербайджан будет постоянно продолжать свои провокации, пока не добьется решения проблемы делимитации и демаркации.
«Нельзя сказать, что этот процесс завершится за месяц, что означает – мы постоянно ждем подобных действий с их стороны», - повторил Гагик Меликян, перечислив действия азербайджанской стороны: «Обстреливали Ерасх, хотели захватить наш опорный пункт, то же самое произошло в Варденисе, Горисе, на территории Черного озера. То есть они проникли на нашу территорию».
По словам Мелконяна, в условиях существования подобных реалий, Армения ничего, кроме пропаганды мира, не может сделать.
«Мы сейчас ничего кроме мира не можем пропагандировать и сделать. Сейчас мы должны пойти на мир, чтобы суметь перевооружить, построить нашу армию, перейти к профессиональной армии, чтобы говорить с ними на их же языке», - отметил он.
Гагик Мелконян лично ознакомился с работами по переоснащению армии. Он, к примеру,  сообщил, что 10 дней назад побывал на южной границе: там уже нет палаток, поставлены домики. Домики не обставлены, не отапливаются.
«Мы сообщили об этом соответствующим структурам», - сказал Мелконян.
Экс-министр обороны, ныне депутат правящей фракции не согласился также с той оценкой, что Алиев унижает нашу страну, фактическим руководителем которой является Пашинян.
«Постоянно повторяете – унизительное положение. Унизительного положения нет. Была война, мы не были готовы к этой войне, проиграли», - сказал он и призвал взять пример с Азербайджана, который 26 лет ждал после поражения в первой арцахской войне.
По мнению Мелконяна, Пашинян не отвечает на личные оскорбления Алиева, потому что не хочет, чтобы снова началась война. Ильхам Алиев, по словам Гагика Мелконяна, делает скандальные заявления в адрес Армении и ее руководителя, чтобы спровоцировать новую войну.
«Да, вполне вероятно, что если власти пойдут на это (ответят – ред.), то война может начаться», - заявил депутат правящей фракции.