Գեղարքունիք ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը. ՄԻՊ
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։
Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ:
Խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական անօրինական տեղակայման ու հանցավոր արարքների մասին է:
Նրանք ֆիզիկապես ներկա են հենց այն հողատարածքներում, որոնք պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին՝ օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներով:
Այս տվյալները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման փատահավաք աշխատանքների շրջանակում հաստատվել են հավաստի ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով:
Սրանք ադրբեջանական այն դիրքերն են, որտեղից ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարում են ահաբեկչական հանցավոր արարքներ. պարբերաբար կրակում են Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Սոթք, Կութ և մյուս գյուղերի ու մասնավորապես՝ քաղաքացիական տների վրա, զանգվածաբար հրդեհում քաղաքացիական բնակիչների արոտավայրերն ու խոտհարքները: Այս դիրքերի ծառայողներն են կատարել ՀՀ բնակիչների կենդանիների մեծաքանակ գողություններ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում բացահայտ հանցավոր բնույթի է, այն ինքնին ոտնահարում է գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ: Նրանց ներկայությունը խաթարում է մարդկանց խաղաղ կյանքը:
Ուստի, պետք է անհապաղ սկսվի ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկը տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական հանցավոր արարքների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը»,-ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։

ВС Азербайджана увеличивают количество военнослужащих и вооружения на захваченных позициях в Гегаркуникской области – омбудсмен Армении
18/10/2021 13:11
Вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении ВС Азербайджана построили большие укрытия, запаслись большим количеством дров, забетонировали ведущие к их позициям пути, сообщает Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Их активность за последний период резко возросла.
Более того, они продолжают строительство новых дорог, на позициях увеличилось количество военнослужащих и вооружения. Непрерывно ведутся работы по укреплению позиций и активные инженерные работы.
Речь идет о незаконном размещении азербайджанских военнослужащих на суверенной территории Республики Армения и их преступных деяниях.
Они физически присутствуют именно на тех земельных участках, которые принадлежат гражданам Республики Армения – на подтвержденных законными документами правах.
Эти данные были подтверждены достоверными доказательствами и проверенными по нескольким каналам сведениями, которые были получены в ходе работы по сбору фактов офиса омбудсмена Армении, в частности областного подразделения Гегаркуника.
Это те самые азербайджанские позиции, откуда азербайджанские военнослужащие совершают террористические преступные действия в отношении гражданского населения Армении: периодически обстреливают села Верин Шоржа, Сотк, Кут и другие населенные пункты Гегаркуникской области, в частности, жилые дома, поджигают пастбища и покосы, принадлежащие гражданским жителям. Военнослужащие, которые находятся на этих позициях, совершили множество краж принадлежащего жителям Армении скота.
Присутствие азербайджанских вооруженных сил по соседству с селами Армении, причем на суверенной территории Республики Армения носит откровенно преступный характер, само по себе попирая права жителей сел на жизнь и безопасность, собственность, заработок для семьи и другие жизненно важные права. Их присутствие нарушает мирную жизнь людей.
Посему необходимо немедленно начать процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границ Республики Армения, вывода азербайджанских военнослужащих из окрестностей сел и дорог между общинами Армении.
Данное предложение Защитника прав человека Армении уже включено в специальный международный документ – резолюцию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) № 2391 (2021) от 27 сентября 2021 года. По этому вопросу Защитник прав человека также направит соответствующие сообщения в международные организации, государственные органы Республики Армения и организации гражданского общества.
Очевидно, что основа и единственный источник этих преступных посягательств азербайджанцев, грубых нарушений прав человека очевидны – это политика геноцида, этнических чисток, армянофобии и враждебности, проводимая властями Азербайджана», - говорится в сообщении омбудсмена Армении.