Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 31 նոր դեպք է գրանցվել
Հոկտեմբերի 18-ին կատարվել է 142 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 31 նոր դեպք է գրանցվել, այդ թվում 2 երեխա:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 90 վարակակիր: Բժիշկները 12 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 42-ինը՝ ծանր, իսկ թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում: Վարակակիրներից 28-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 2-ը Մարտակերտ, 1-ը՝ Ասկերանի շրջանների բնակիչներ են:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 14685 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1400-ի մոտ արձանագրվել է թեստի դրական պատասխան։
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումներն իրականացվում են ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկ» և շրջանային բուժմիավորումներում:

В Арцахе выявлен 31 случай заражения коронавирусом
В Арцахе 18 октября проведены 142 теста на коронавирус, в республике выявлен 31 случай заражения коронавирусом, в том числе у двух детей.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 90 пациентов с диагнозом COVID-19, 8 из них – в медицинском объединении Мартакерта.
Врачи оценивают состояние 12 пациентов как крайне тяжелое, 42 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях. 28 зараженных коронавирусом – жители Степанакерта, 2 – Мартакерта, 1 – Аскеранского района.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 14 685 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1400 – зарегистрирован положительный результат.