«Փաստ». Ներքին կարգով հանձնարարել են օրական տրամադրել առավելագույնը 10 անձնագիր
«Փաստ» թերթը գրում է. «Արդեն տևական ժամանակ է՝ Հայաստանում անձնագրերի հետ կապված ինչ-որ անհասկանալի գործընթացներ են սկսվել։ Բանն այն է, որ նախ՝ վերջին մի քանի ամիսներին անձնագրային բաժանմունքները քաղաքացիներին չեն տրամադրում անձնագրեր, դիմումներ ևս չեն ընդունվում։ Անձնագրեր չտրամադրելու հետ կապված՝ պատկան մարմինները պարզաբանեցին, թե «քովիդով պայմանավորված՝ մատակարարման հետ տեխնիկական խնդիրներ են առաջացել»: Կան նաև տեղեկություններ, որ խնդիրը կապված է մրցույթի անցկացման ժամկետների հետ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս օրերին խնդիրները դեռևս շարունակվում են։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, անձնագրայիններին ներքին կարգով հանձնարարել են օրական տրամադրել առավելագույնը 10 անձնագիր, մյուսներին ինչ-որ կերպ «ցրել»։ Անձնագրերի հետ կապված երկրորդ խնդիրը վերաբերում է նրան, որ կառավարության նախաձեռնությամբ իրականացվելու է օրենսդրական փոփոխություն, ըստ որի, անձնագրում այսուհետ որպես ծննդավայր կարող է նշվել ոչ թե Հայաստանը, այլ այն բնակավայրը, որտեղ մարդը ծնվել է:
Շատ ավելի տարօրինակ ու կասկածելի մի գործընթաց էլ կապված է անձնագրերի վավերականության ժամկետը 10-ի փոխարեն 2 տարի սահմանելու նախաձեռնության հետ: Արտաքուստ գուցե այս օրինակները միմյանց հետ առնչություն չունեն, սակայն ակնհայտ է, որ օրվա իշխանությունների ու հայկական անձնագրերի «ջրերը մի առվով չեն գնում»»։

«Паст»: Паспортным отделениям во внутреннем порядке поручено предоставлять ежедневно максимум 10 паспортов
19/10/2021 12:19
Уже длительное время в Армении начались какие-то непонятные процессы, связанные с паспортами, пишет газета «Паст»
Дело в том, что, во-первых, последние несколько месяцев паспортные отделения не предоставляют гражданам паспорта, заявления также не принимают. В связи с этой проблемой надлежащие органы разъяснили, что это обусловлено «возникновением технических проблем с поставками из-за коронавируса». Есть также сведения, что проблема связана со сроками проведения тендера.
«По сведениям издания, проблема пока остается нерешенной. Как передают наши источники, паспортным отделениям поручено во внутреннем порядке предоставлять ежедневно максимум 10 паспортов, а остальных "отшивать как-то". Вторая проблема с паспортами касается того, что правительство инициировало законодательное изменение, согласно которому впредь в паспорте в качестве места рождения может отмечаться не Армения, а то место, где человек родился.
Еще более странный и подозрительный процесс связан с инициативой установить срок действительности паспорта 2 года вместо 10 лет. Возможно, внешне эти примеры не связаны друг с другом, однако очевидно, что у действующих властей есть какие-то проблемы с армянскими паспортами», - пишет газета.