Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 35 նոր դեպք է գրանցվել
Հոկտեմբերի 19-ին կատարվել է 211 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 35 նոր դեպք է գրանցվել, այդ թվում երեխաներ:
Վարակակիրներից 28-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 5-ը՝ Ասկերանի, 2-ը՝ Մարտակերտի շրջանների բնակիչներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 95 վարակակիր: Բժիշկները 14 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 41-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:՚
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 14 896 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1435-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлены 35 случаев заражения коронавирусом
В Арцахе 19 октября проведены 211 тестов на коронавирус, в республике выявлены 35 новых случаев заражения коронавирусом, в том числе у детей.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, 28 зараженных коронавирусом – жители Степанакерта, 2 – Мартакертского района, 5 – Аскеранского района.
На данный момент стационарное лечение проходят 95 пациентов с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 14 пациентов как крайне тяжелое, 41 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 14 896 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1435 – зарегистрирован положительный результат.