Տիգրան Ավինյանը որևէ մասնագիտական ունակություններ չունի, որ ղեկավարի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը. Վահե Հակոբյան
20/10/2021 14:25
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը տեղեկություն չունի, որ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կարող է նշանակվել Զանգեզուրի պնղձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն։
«Ինձ թվում է՝ դա մամուլի մտահղացումն է, Տիգրան Ավինյանը, ինչքան՝ գիտեմ, որևէ մասնագիտական ունակություններ չունի, որ  ղեկավարի կոմբինատը», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հակոբյանը։
Նա ընդգծեց՝ քանի որ բաժնեմասի մեծ տոկոսն ունի «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը, ըստ այդմ, տնօրեն կնշանակվի հենց ընկերության կողմից։
Հարցին՝ վտանգ սպառնո՞ւմ է իր ընտանեկան մասնաբաժնին, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր՝ «ժողովրդից թալանածը հետ ենք վերադարձնելու», պատգամավորն արձագանքեց. «Չհասկացա, որ գիծը տանում եք։ Այս պետության կողմից իմ նկատմամբ երեքուկես տարի է՝ ցանկացած վտանգ է սպառնում, ցանկացած վտանգ ստանում է իր պատասխանը և այդպես էլ շարունակվելու է»։
Հակոբյանն ասաց, թե իր համար անհասկանալի է՝ ինչպես բաժնեմասերը հայտնվեցին «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության ձեռքում, սակայն ենթադրություններ ունի, որով դեռ չի կիսվի։
«Ես ձեզ խոստանում եմ՝ երբ հասկանամ, թե վերջնական ինչ է կատարվել, անմիջապես ասուլիս կհրավիրեմ ու բոլոր հարցերին կանդրադառնամ», - նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Հիշեցնենք՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը և ՀՀ կառավարությունը հայտարարել են, որ ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել ընկերության 25% բաժնետոմսերը։
«Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը, որն էլ հետևապես անցել է ՀՀ սեփականությանը։
«Արդյունաբերական ընկերությունը» «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» պատկանող ընկերություն է, որը 2021թ. սեպտեմբերի 30֊ին ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ֊ի 60%-ը։

У Тиграна Авиняна нет профессиональных навыков, чтобы руководить Зангезурским медно-молибденовым комбинатом – Ваге Акопян
20/10/2021 15:14
У депутата парламента от фракции «Армения» Ваге Акопяна нет информации о том, что бывший вице-премьер Тигран Авинян может быть назначен директором Зангезурского медно-молибденового комбината.
«Мне кажется, что это просто идея прессы, насколько я знаю, у  Тиграна Авиняна нет каких-либо профессиональных навыков, чтобы руководить комбинатом», - заявил в беседе с журналистами Ваге Акопян.
Он подчеркнул, что поскольку компании «ГеоПроМайнинг» владеет большей частью  акций ЗММК, посему директором комбината будет назначен именно представитель этой компании.
На вопрос, представляет ли это опасность для его семейной доли, поскольку Никол Пашинян говорил, что «награбленное у народа будет возвращено ему», депутат ответил: «Не понимаю, куда вы клоните? Мне уже два с половиной года грозит любая опасность со стороны этого государства, и любая опасность получает ответ и это продолжится».
Ваге Акопян отметил, что не может понять, как акции ЗММК оказались в руках компании «Геопромайнинг», однако у него есть предположения, которыми он пока не будет делиться.
«Я вам обещаю, когда пойму, что, в конце концов, произошло, сразу созову пресс-конференцию и отвечу на все вопросы», - отметил оппозиционный депутат.
Напомним, акционерное общество «Промышленная компания» и правительство Армении объявили о том, что компания передала правительству Армении 25% своих акций.
АО «Промышленная компания» владеет 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК). 25% акций, переданных правительству Армении, составляют 15% общего капитала ЗММК, которые перешли во владение Республики Армения.
«Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения». 30 сентября 2021 года компания приобрела 60% ЗММК.