Գնաճը խժռում է մեր արած աշխատանքի մեծ մասը․ Վահան Քերոբյան
Ընդհանուր գնաճը 8,9 տոկոս է, բայց սննդամթերքինը, իհարկե, ավելի բարձր։ Մենք, իհարկե, շատ անհանգստացած ենք, որովհետև մեր աշխատանքի արդյունքը պետք է լինի մարդկանց ավելի լավ ապրելը, իսկ գնաճը, կարելի է ասել, խժռում է մեր արած աշխատանքի մեծ մասը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ վստահեցնելով, որ գնաճի դեմ իրենք պետք է պայքարեն և պայքարում են։
Վահան Քերոբյանը որպես գնաճի դեմ իրենց կիրառած գործիքակազմ՝ նշեց «կոնսուլտացիաները տարբեր երկրների հետ»։
«Անընդհատ կոնսուլտացիաների մեջ ենք մեր գործընկեր երկրների հետ՝ առաջին հերթին ԵԱՏՄ գործընկերների, նաև Ուկրաինայի և Հարավամերիկյան երկրների հետ, որպեսզի կարողանանք ՀՀ տնտեսվարողներին ապահովել ցածր գներով կամ նորմալ գներով ապրանքներով և հումքով, ինչը թույլ կտա մեղմել գնաճը», - ասաց նա։
Իրենց գործիքակազմի արդյունավետության մասին Վահան Քերոբյանը չխոսեց, սակայն մտահոգություն հայտնեց գնաճը զսպելու՝ ԿԲ-ի կիրառած գործիքակազմի առնչությամբ։
«Երբեմն այդ գործիքակազմը սկսում է վտանգել կամ վնասել տնտեսության՝ մեզ համար շատ կարևոր ճյուղերը, օրինակ՝ արտահանմանը։ Գիտեք, որ արտարժույթի փոխարժեքը վերջին մի քանի տարվա, երևի, ամենացածր կետի վրա է, և դա մեզ, ինչպես նաև մեր արտահանողներին, շատ է անհանգստացնում», - ասաց Քերոբյանը՝ ԿԲ-ից ակնկալելով, որպեսզի չվտանգի արտահանման ոլորտը։

Рост цен пожирает большую часть нашей работы – Ваан Керобян
«Общий рост цен на уровне 8,9 процентов, но рост цен продуктов питания, конечно, больше. Мы, конечно, очень обеспокоены, поскольку результатом нашей работы должна быть более хорошая жизнь людей, а рост цен пожирает большую часть проделанной нами работы», - заявил сегодня журналистам министр экономики Ваан Керобян, заверив, что они должны бороться и борются против роста цен.
Ваан Керобян отметил в качестве примененного ими инструмента против роста цен «консультации с различными странами».
«Мы находимся в постоянных консультациях с нашими странами-партнерами, в первую очередь с партнерами ЕАЭС, также с Украиной и южноамериканскими странами, чтобы суметь обеспечивать хозяйствующих субъектов Армении товарами и сырьем за низкие цены или нормальные цены, что позволит нам смягчить рост цен», - сказал он.
Ваан Керобян ничего не сказал об эффективности этого инструментария, однако выразил обеспокоенность в связи с применяемым Центробанком инструментарием сдерживания цен.
«Иногда этот инструментарий ставит под опасность или вредит экономике, очень важные для нас отрасли, например экспорт. Вы знаете, что курс валюты на самом низком уровне за последние несколько лет, что очень беспокоит и нас, и экспортеров», - сказал Ваан Керобян.