Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 42 նոր դեպք է գրանցվել. նաև մահացել է 40-ամյա կին
Հոկտեմբերի 24-ին կատարվել է 113 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 42 նոր դեպք է գրանցվել: Վարակակիրներից 34-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 4-ը՝ Մարտունու, 2-ը՝ Ասկերանի և 2-ը՝ Մարտակերտի շրջանների բնակիչներ են: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 135 վարակակիր, հայտնում են Արցախի Առողջապահության նախարարությունից:
Բժիշկները 9 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 59-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Արցախում գրանցվել է մեկ մահվան դեպք։
Հիվանդ 40-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ: Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 15750 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1683-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

Арцахе выявлено 42 случая заражения коронавирусом, скончалась 40-летняя пациентка
В Арцахе 24 октября проведены 113 тестов на коронавирус, в республике выявлены 42 случая заражения коронавирусом. Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, 34 зараженных коронавирусом – жители Степанакерта, 4 – Мартуни, 2 – Аскерана и 2 – Мартакерта.
На данный момент стационарное лечение проходят 135 пациентов с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 9 пациентов как крайне тяжелое, 59 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В Арцахе зарегистрирован один случай смерти от коронавирусной болезни. Скончалась 40-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 15750 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1683 – зарегистрирован положительный результат.