«Ժողովուրդ». Համաներում կլինի 44-օրյա պատերազմին մասնակցած զինվորական ծառայության կարգի դեմ քրեական գործերով անցնող քաղաքացիների նկատմամբ
26/10/2021 09:58
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այս օրերին ակտիվ խոսակցություններ են տարածված ՔԿՀ-ներում այն մասին, որ արդարադատության նորանշանակ նախարարը նոյեմբերի վերջ դեկտեմբերի սկիզբին համաներում կհայտարարի: Ի դեպ, ըստ լուրերի, այս համաներումը կապ չունի զինվորականների համաներման հետ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց Արդարադատության նախարարություն, որտեղից ասացին, որ իրենք նման տեղեկատվություն չունեն: Հիշեցնենք, որ կառավարությունը մտադիր է համաներել 44-օրյա պատերազմին մասնակցած այն քաղաքացիներին, որոնք անցնում են զինվորական ծառայության կարգի դեմ քրեական գործերով։ Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում շրջանառվում է Քննչական կոմիտեի առաջարկած «Համաներման մասին» օրենքի նախագիծը։ Կոմիտեն իր առաջարկի նպատակ է ներկայացնում պատերազմի օրերին Հայաստանի զինված ուժերի կողքին կանգնած քաղաքացիներին գնահատելը և ընդգծում՝ «սրանով ցուցաբերվում է մարդասիրական մոտեցում զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններ կատարած անձանց նկատմամբ»:
Թեև վիճակագրություն չի նշվում, ու հայտնի չէ, թե ընդունելու դեպքում քանի հոգու վրա կտարածվի համաներումը, բայց նախագծում նշվում է, որ կհամաներվեն ինչպես մինչև պատերազմի սկիզբը՝ սեպտեմբերի 26-ը ներառյալ ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ այդ հանցանքը կատարելու համար դատապարտված անձինք, այնպես էլ ռազմական գործողությունները դադարելուց հետո՝ նոյեմբերի 9-ից մինչև մարտի 24-ը զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցանք կատարելու համար դատապարտված զինծառայողները»։

«Жоховурд»: В Армении амнистируют участвовавших в 44-дневной войне, совершивших преступление против порядка военной службы граждан
26/10/2021 12:12
В эти дни в уголовно-исполнительных учреждениях активно муссируются разговоры о том, что новоназначенный министр юстиции в конце ноября - начале декабря объявит амнистию. Согласно слухам, эта амнистия не имеет ничего общего с военной амнистией.
Газета «Жоховурд» обратилась в министерство юстиции, где ответили, что у них нет такой информации. Напомним, правительство намерено также амнистировать участвовавших в 44-дневной войне граждан, которые проходят по уголовным делам в связи с преступлениями против порядка военной службы. На едином  сайте публикации проектов правовых актов введен в обращение предложенный Следственным комитетом законопроект «Об амнистии». Следственный комитет отмечает, что тем самым «проявляется гуманное отношение к лицам, совершившим преступления против порядка военной службы».
Хотя в проекте не представлена статистика, на скольких граждан распространится амнистия в случае принятия законопроекта, однако отмечается, что будут амнистированы как лица, подозреваемые, обвиняемые или осужденные за совершение преступления небольшой и средней тяжести до 26 сентября включительно, так и лица, осужденные за совершение преступления против военной службы с 9 ноября по 24 марта», - пишет газета.