Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 37 նոր դեպք է գրանցվել, կա մահվան մեկ դեպք
Հոկտեմբերի 26-ին կատարվել է 169 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 37 նոր դեպք է գրանցվել: Վարակակիրներից 21-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 6-ը՝ Մարտակերտի, 3-ը՝ Ասկերանի, 2-ը՝ Մարտունու շրջանների բնակիչներ են և 5-ը՝ ՀՀ քաղաքացի:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 145 վարակակիր: Բժիշկները 18 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 70-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Կա մահվան 1 դեպք։ Հիվանդը 68-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, կրծքավանդակի հետին մասի սարկոմա, պրոգրեսիվ պոլիօրգան անբավարարություն:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 16057 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1763-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлено 37 случаев заражения коронавирусом, зарегистрирован один случай смерти
В Арцахе 26 октября проведены 169 тестов на коронавирус, в республике выявлены 37 случаев заражения коронавирусом. Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, 21 зараженных коронавирусом – жители Степанакерта, 6 – Мартакерта, 3 – Аскерана, 2 – Мартуни и 5 – граждане Армении.
На данный момент стационарное лечение проходят 145 пациентов с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 18 пациентов как крайне тяжелое, 70 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В Арцахе зарегистрирован один случай смерти от коронавирусной болезни. Скончалась 68-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, саркома грудной клетки, полиорганная недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 16057 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1763 – зарегистрирован положительный результат.