«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. զերծ մնալ որևէ բանակցությունից». ՔՊ-ն չմիացավ ընդդիմադիրների հայտարարությանը. ներքաղաքական շահարկումներ կան
Ազգային ժողովում չընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը և սահմանազատման խնդիրները» հրատապ թեմայով քննարկման արդյունքում ընդդիմության կողմից կազմված ԱԺ հայտարարության տեքստը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չմասնակցեց քվեարկությանը, ըստ այդմ, նախագիծը չընդունվեց:
Մինչ քվեարկությունը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ներկայացրեց ԱԺ հայտարարության տեքստը:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է՝
ա) Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ ահաբեկչական խմբավորումների և վարձկանների ներգրավմամբ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած լայնամասշտաբ զինված ագրեսիան։
բ) Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների նաև դադարումից հետո գերեվավարված, պատանդառված անձանց նկատմամբ արձանագրվող միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները,պատերազմական հանցագործություն համարվող գործողությունները,
գ) Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքների բռնազավթումը,
դ) Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների ներխուժումը, շարունակաբար ուժի գործադրումը կամ այն գործադրելու իրական սպառնալիքները,
ե) Ադրբեջանի ռազմաքաղական և հանրային շրջանակների կողմից հայատյացության չդադարող հռետորաբանությունը, միջազգային հանրությանը միակողմանի և խեղաթյուրված տեղեկատվության ներկայացումը:
Արձանագրում է, որ
ա) Ադրբեջանի կողմից վերը նշված հանցավոր գործողությունները շարունակվում են՝ ուղեկցվելով Հայաստանի ու Արցախի տարածքների նկատմամբ հավակնություններով:
բ) Սահմանների որոշումը սահմանակից պետությունների բացառիկ իրավասության ոլորտն է, և որ սահմանները որոշվում են սահմանակից պետությունների միջև միջազգային իրավունքի վրա հիմնված համաձայնության միջոցով՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության «Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին» 1969թ. Վինեայի կոնվենցիայի համաձայն, ըստ որի, ի թիվս այլ դեպքերի՝ առոչինչ է ուժի սպառնալիքի կամ այն կիրառելու միջոցով ցանկացած միջազգային համաձայնություն:
գ) Արցախի ժողովրդի` իր պատմական տարածքում ինքորոշման իրավունքի երաշխավորված իրացումը և Արցախի բռնազավթված տարածքների դեօկուպացիան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գլխավոր նախապայմանն է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահության ձևաչափով:
Առաջնորդվում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, որի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերը լուծվում են բացառապես հանրաքվեի միջոցով, ինչպես նաև Հայաստանի Հանարապետության
Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմամբ, ըստ որի՝
ա) Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն սատար է կանգնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը:
բ) Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում:
Գտնում է, որ
ա) Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությանը ապօրինի բռնակցված Արցախը չի կարող ընդգրկվել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում,
բ) Հայաստանի Հանրապետությունը չունի որևէ միջազգային-իրավական պարտավորություն՝ հիմք ընդունելու որևէ քարտեզով արձանագրված սահմանները,
գ) Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես ներկայացնող որևէ անձ, այդ թվում՝ գործադիր իշխանության ղեկավարը կամ այլ ներկայացուցիչը, չի կարող գրավոր կամ բանավոր համաձայնության գալ՝ խախտելով Արցախի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետությանը վերաբերող վերը նշված իրավական նորմերը: Այդպիսի ցանկացած համաձայնություն ի սկզբանե առոչինչ է,
դ) Uti possidetis սկզբունքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ երկու կողմերը համաձայնում են այն ընդունելու որպես սահմանազատման հիմք:
ե) Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև վեճերը կարող են լուծվել բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ առանց ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման:
Պահանջում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունից.
ա) Զերծ մնալ որևէ բանակցությունից, գրավոր կամ բանավոր համաձայնություններից, որոնք կխախտեն ՀՀ Սահմանադրության պահանջներն ու հայ ժողովրդի հավաքական կամքը՝ արտահայտված Անկախության հռչակագրով:
բ) Ընթացող գործընթացների վերաբերյալ խորհրդարանական տարբեր ձևաչափերով ապահովել Ազգային ժողովին հավաստի տեղեկատվության տրամադրումը: Զինված ուժերի բարեփոխումների և առհասարակ անվտանգային համակարգին վերաբերող հարցերում լինել հնարավորինս հրապարակային, քննարկման դնել ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ խորհրդարանական տարբեր ձևաչափերով:
գ) Առաջնագծում ապահովել անվտանգության անհրաժեշտ ամրաշինական-ինժեներական աշխատանքներն ու տեխնիկական համակարգերը: Արագացնել անվտանգության համակարգի վերափոխումների և արդիականացման գործընթացն այն համահունչ դարձնելով հետպատերազմական շրջանի սպառնալիքներին և տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին։
Կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին, բարեկամ երկրների խորհրդարաններին՝ դատապարտել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից իրականացված և շարունակվող հանցագործությունները, ձեռնարկել վերջիններիս նկատմամբ իրավական պատասխանատվության ենթարկելուն ուղղված գործողություններ», - ներկայացրեց Աբրահամյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն էլ ասաց, որ այս հայտարարության նախագիծը ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունը ստացել է երեկ օրվա երկրոդ կեսին, երբ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները հայտարարության նախագիծն ամբողջությամբ կազմել էին:
«Քաղաքական մեծամասնությունը որևէ կերպ ներգրավված չի եղել հայտարարության կազմման գործընթացում», - ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ թեև նախագիծը ստացել են երեկ բավականին ուշ, սակայն փորձել են աշխատել գործընկերների հետ՝ ստանալու նախագծի կոնսենսուսային տարբերակ, որը չի հաջողվել:
«Նախագծում տեղ գտած այն դրույթներն ու թեզերը, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին, Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններին, հակամարդկային գործողություններին, այդ դրույթյների հետ որևէ խնդիր չենք տեսնում: Ավելին, խորհրդարանական մեծամասնությունն իր բոլոր խողովակներով և գործադիրը բոլոր մակարդակներում պայքարում են նշված խնդիրների միջազագյին հանրայնացման և խնդիրների լուծման ուղղությամբ», - ասաց Կոնջորյանը:
Նրա խոսքով՝ հայտարարության մեջ տեղ են գտել նաև ներքաղաքական բովանդակություն ունեցող ձևակերպումներ՝ ընդդիմության քաղաքական նարատիվի մաս հանդիսացող մոտեցումներ, որոնք չեն կարող տեղ գտնել նման հայտարարության մեջ:

Правящая фракция «Гражданский договор» не присоединилась к заявлению оппозиции по Карабаху
Парламент Армении сегодня не принял заявление оппозиции по итогам срочного обсуждения по теме «Ситуация на линии соприкосновения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и проблемы делимитации».
Депутаты фракции «Гражданский договор» не участвовали в голосовании, посему проект не был принят.
До голосования депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян представил текст заявления, в котором говорится:
«Национальное Собрание осуждает
а) Развязанную 27 сентября 2020 года против Арцаха широкомасштабную агрессию Азербайджаном и Турцией с привлечением международных террористических группировок и наемников.
б) Грубейшие нарушения международного права, считающиеся военными преступлением действия в отношении военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых Азербайджаном даже после окончания военных действий.
в) оккупацию Азербайджаном территорий Республики Арцах.
г) вторжение Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, постоянное применение силы или угрозы применения силы.
д) непрекращающуюся риторику армяноненавистничества со стороны военно-политических и общественных кругов Азербайджана, представление международному сообществу односторонней и искаженной информации.
Констатирует, что
а) Вышеуказанные преступные действия со стороны Азербайджана продолжаются, сопровождаясь претензиями в отношении территорий Армении и Арцаха.
б) Установление границ является сферой исключительных прав государств и государственные границы определяются на основе международного права, на основе Венской конвенции ООН, согласно которой, в числе прочего, недействительно любое соглашение о границах с применением или угрозой применения силы.
в) Гарантированная реализация права на самоопределение Арцаха на своей исторической территории и деоккупация захваченных территорий Арцаха – важнейшее предусловие для установления мира в регионе – в формате Минской группы ОБСЕ.
г) Руководствуется Конституцией Республики Армения, согласно которой все связанные с изменением территории Республики Армения вопросы решаются исключительно путем референдума, а также решением Верховного Совета Республики Армения от 8 июля 1992 года, согласно которому
а) Республика Армения должна последовательно поддерживать Нагорно-Карабахскую Республику и защищать права ее населения.
б) Для Республики Армения неприемлем любой внутригосударственный или международный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика отмечается в составе Азербайджана,
Считаем, что
а) Незаконно присоединенный к Азербайджанской ССР Арцах не может находиться в составе Азербайджана.
б) У Республики Армения нет какого-либо международно-правового обязательства, чтобы   принимать за основание границы, зафиксированные какой-либо картой.
в) Ни одно официально представляющее Республику Армения лицо, в том числе глава исполнительной власти или другой представитель, не может достичь письменного или устного соглашения, нарушая вышеуказанные правовые нормы, касающиеся Республики Арцах или Республики Армения. Любое подобное соглашение изначально ничтожно.
г) Принцип Uti possidetis может применяться только в том случае, когда все стороны соглашаются принять его в качестве основание делимитации.
д) Споры между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой могут быть решены исключительно мирным путем, без применения силы или угрозы применения силы.
Требуем от правительства Республики Армения
а) Воздержаться от каких-либо переговоров, устных или письменных договоренностей, которые нарушают требования Конституции Республики Армения и коллективную волю армянского народа, выраженную в Декларации о независимости.
б) Обеспечить в различных парламентских форматах предоставление достоверной информации Национальному Собранию. Проявлять публичный подход в вопросах, касающихся реформ в Вооруженных сил и безопасности, проводить как профессиональные обсуждения, так и в различных парламентских форматах.
в) Обеспечить на передовой линии необходимые инженерно-укрепительные работы и техническую систему. Ускорить реформы системы безопасности, приведя ее в соответствие с угрозами послевоенного периода и существующими вызовами в регионе.
Призываем международные организации, парламенты дружественных стран осудить совершенные Азербайджаном и Турцией и продолжающиеся военные преступления, предпринять действия по привлечению последних к правовой ответственности», - представил Тигран Абрамян.
Руководитель правящей фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян отметил, что текст заявления парламентское большинство получило вчера во второй половине дня. «Политическое большинство не участвовало в процессе составления заявления», - отметил он.
По его словам, в заявлении нашли место также формулировки, которые имеют внутриполитический контекст, а также подходы, которые являются политическим нарративом оппозиции и не могут быть в таком заявлении.