ՊՆ-ն այն կազմակերպությունը չէ, որ ինչ ուզեք հարցնեք, մենք էլ ինչ ուզենք պատասխանենք․ Արշակ Կարապետյանը՝ զորքերը հետ քաշելու մասին (Տեսանյութ)
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ ՊՆ-ին գրավոր հարցում է ուղղել՝ բաղկացած մի քանի հարցից, որոնցից մեկը վերաբերում է նրան, թե արդյոք 2020 թվականի դեկտեմբերի 17-18-ին և դրան հաջորդող օրերին ԶՈՒ ստորաբաժանումների և կամավորական խմբերի հետքաշման հրաման տրվե՞լ է․ եթե տրվել է, ապա ո՞ւմ կողմից։ ՊՆ-ից մեկ ամիս անց պատգամավորին պատասխանել են, որ բարձրացված հարցերն իրենց իրավասությունից ու լիազորություններից դուրս են։
«Հիմա ու՞մ ուղղեմ հարցս՝ ԿԳՄՍ երկար անուն ունեցող նախարարությա՞նը, թե՞ Առողջապահության նախարարությանը, կառավարությո՛ւն», - ասաց պատգամավորը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ի պատասխան նրան հորդորեց հարցը գրավոր ուղղել կառավարությանը․ պատգամավորին կառավարությունից կհուշեն՝ ում ուղղել այն։
ԱԺ նախագահի և Գեղամ Մանուկյանի երկխոսությանը միջամտեց հենց Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը։ Նա հայտարարեց, որ Գեղամ Նազարյանն այդ հարցը կարող է ուղղել հենց իրենց ձևավորած խորհրդարանական հանձնաժողովին։
«Դուք ոնց որ թե ԱԺ-ում համապատասխան հանձնաժողով եք ստեղծել։ Այդ հանձնաժողովն իր աշխատանքը կավարտի, և դուք այդ պատասխանները, կարծում եմ, պետք է որ ակնկալեք ու ստանաք ձեր իսկ կողմից ստեղծված հանձնաժողովից։ Կարծում եմ, որ եթե դուք նորից մեզ գրեք, նույն պատասխանը նորից մեզանից ստանալու եք», - ասաց նա։
Պատգամավորի դիտարկմանը, որ եթե խոսքը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի մասին է, ապա այն դեռ չի ստեղծվել, իսկ իրենց գործընկեր, Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը փաստում է, որ դեկտեմբերին Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն է բանավոր հրահանգել զորքերը դիրքերից հետ քաշել, Պաշտպանության գործող նախարարն արձագանքեց․
«Կրկնում եմ, որ դուք ունեք հնարավորություններ՝ ստեղծել բազմաթիվ հանձնաժողովներ և ստեղծել եք։ խնդրում եմ՝ այդ հարցն ինքներդ ձեզ ուղղեք։ ՊՆ-ն էլ այն կազմակերպությունը չէ, որ Դուք ինչ ուզեք հարցնեք, մենք էլ ինչ ուզենք պատասխանենք։ Մենք եթե պատասխանում ենք, պարտավոր ենք հիմնովին պատասխանել։ Իսկ դուք մեր լիազորություններից արդեն տարել եք այդ պատասխանը», - ասաց Արշակ Կարապետյանը։

Министерство обороны не та структура, чтобы вы спрашивали, что хотите, а мы отвечали, что хотим – Аршак Карапетян об отводе войск с занимаемых позиций
27/10/2021 18:58
Сегодня депутат фракции «Армения» Гегам Манукян заявил в парламенте, что направил письменный запрос министерству обороны из нескольких вопросов, один из которых касается того, давало ли министерство обороны 17-18 декабря и в последующие дни подразделениям ВС Армении и добровольческим группам приказ об отступлении с позиций, и если да, то кто дал такой приказ? Через месяц министерство ответило депутату, что озвученные вопросы выходят за рамки полномочий Минобороны.
«Кому сейчас я должен адресовать этот вопрос, министерству образования, науки, культуры и спорта, министерству здравоохранения или правительству?», - спросил Гегам Манукян.
Спикер парламента Ален Симонян призвал направить этот вопрос правительству, оттуда депутату подскажут, кому нужно адресовать этот вопрос.
В разговор вмешался министр обороны Аршак Карапетян. Он заявил, что Гегам Манукян может адресовать этот вопрос сформированной ими парламентской комиссии.
«Вы вроде создали в парламенте соответствующую комиссию. Эта комиссия завершит свою работу и считаю, что вы должны ожидать и получить ответы от созданной вами же комиссии. Думаю, что если вы снова напишете нам, то получите от нас такой же ответ», - сказал министр обороны.
Депутат отметил, что если речь идет о следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, то она еще не сформирована, а их коллега, бывший мэр Сисиана Артур Саркисян констатирует, что в декабре бывший министр обороны Вагаршак Арутюнян дал устный приказал отвести войска с занимаемых позиций.
Действующий министр обороны заявил в ответ:
«Повторяю, что у вас есть возможности сформировать различные комиссии и вы сформировали. Прошу адресовать этот вопрос самим себе. Министерство обороны не та структура, чтобы Вы спрашивали, что хотите, а мы отвечали, что хотим. Если мы отвечаем, то обязаны дать основательный ответ», - сказал министр.