Դատարանի որոշումն ստացել ենք հաջորդ օրը, բայց նիստի օրն արդեն կար հաղորդագրություն, որ ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի նոր սեփականատերը 15 տոկոսը նվիրաբերել է կառավարությանը․ փաստաբան
28/10/2021 14:17
Ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» բաժնետոմսերի 60 տոկոսը ձեռք է բերել ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վրա դրված արգելանքը վերացնելու մասին դատարանի որոշումից անմիջապես հետո՝ ժամեր անց, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
Ինչպես հայտնի է՝ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր, Ռուսաստանի առողջապահության ու սոցիալական զարգացման հարցերի նախկին նախարար Միխայիլ Զուրաբովը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերը ձեռքբերելու նախապատվությունն իրեն տալու մասին։
Օգոստոսի 2-ին ներկայացված հայցադիմումը դատարանը ոչ միայն վարույթ է ընդունել, այլև կիրառել հայցի ապահովման միջոց՝ արգելանքի տակ դնելով «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վրա։
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին, ինչից հետո ժամեր անց բաժնետոմսերը գնել է ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ դուստր ընկերությունը՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն։ Գործարքից անմիջապես հետո գնված բաժնետոմսերի 15 %-ը Տրոցենկոն նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը։
Միխայիլ Զուրաբովի ղեկավարած «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ բաժնետոմսերը արգելանքից հանելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։
Արդյոք պատահականություն է, որ դատարանի որոշման մասին կողմը նախապես տեղյակ է եղել, քանի որ գործարքը կնքվել է հենց դատական նիստ օրը՝ հաշված ժամերի ընթացքում, թե՞ գործ ունենք քաղաքական կոռուպցիայի բացահայտ դրսևորման հետ հարցին, Օրբելյանը զերծ մնաց քաղաքական-իրավական մեկնաբանություն տալուց։ Սակայն նրա փոխանցած տեղեկությունները, թե ինչպիսի հրատապությամբ է դատարանը քննել բաժնետոմսերն արգելանքից հանելու միջնորդությունը, ավելի է ամրապնդում դատարանի որոշման վրա կողմնակի ազդեցության հավանականությունը։
Այսպես, փաստաբանի փոխանցմամբ, հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին միջնորդությունը դատարան ներկայացվել է էլեկտրոնային տարբերակով՝ սեպտեմբերի 29-ին, ինչից մի քանի ժամ անց ստացել են հեռախոսագիր, էլեկտրոնային եղանակով ծանուցում՝ սեպտեմբերի 30-ին դատական նիստի վերաբերյալ, իսկ երբ փորձել են պարզել, թե ինչու է դատական նիստի օր նշանակվել հաջորդ օրը՝ նկատի ունենալով, որ օրենքով 15-օրյա ժամկետ է սահմանված, անհրաժեշտ է ողջամիտ ժամկետ՝ միջնորդությանը ծանոթանալու համար, պատճառաբանություն է բերվել օբյեկտիվ բացակայությունների վերաբերյալ։ Այդուհանդերձ, դատական նիստին ներկայացել են, նիստն սկսվել է մոտ մեկ ժամ ուշացումով՝ դիմումատուի ուշ ներկայանալու պատճառով։
«Դատական նիստն ավարտվել է ժամը 17։00-ից հետո, դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ նշելով, որ պետք է մտքերը հավաքի և այլն։ Դատարանի որոշումը ստացել ենք հաջորդ օրը, բայց դատական նիստի օրն արդեն տարածվեց հաղորդագրությունը, որ բաժնետոմսերի նոր սեփականատերը 15 տոկոսը նվիրաբերել է կառավարությանը», - ասաց Արամ Օրբելյանը։
Նրա պարզաբանմամբ՝ քաղաքացիական գործերով որոշումներն այժմ չեն հրապարակվում դատական նիստերի դահլիճում, հրապարակվում են «Դատալեքս» համակարգում։ Տվյալ պարագայում որոշումը համակարգում տեղադրվել է հոկտեմբերի 8-ին, իսկ Զուրաբովի ներկայացուցչին որոշումն ուղարկվել է դատական նիստի հաջորդ օրը, սակայն «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն, փաստորեն, հենց նույն օրն է իմացել դատարանի որոշման մասին, որ հասցրել են անգամ գործարք կնքել։
«Դատական նիստն ավարտվել է ժամը 17։10-ի սահմաններում, իսկ ժամը 20։30-21։00-ի սահմաններում տարածվել է հաղորդագրություն, որ 60 տոկոսի սեփականատերը (այսինքն՝ այդ ընթացքում մեկ անձ արդեն պետք է հասցներ դառնալ 60 տոկոսի սեփականատեր) առաջարկել է կառավարությանը նվիրել 15 տոկոս բաժնետոմսերը, և կառավարությունն արդեն իսկ համաձայնել է ստանալ», - նշեց Օրբելյանը՝ հավելելով, որ հաջորդ օրվա ամսաթվով առկա է գործերից մեկով տեղեկանք, որով արդեն ՀՀ-ն՝ ի դեմս վարչապետի աշխատակազմի, հանդիսանում է 15 տոկոսի բաժնետեր։
«Այստեղ կա՞ կոռուպցիա, թե՞ ոչ, գործընթացն արա՞գ է եղել, թե՞ ոչ՝ չեմ ցանկանում գնահատական տալ, գնահատական կարող է տալ ցանկացածը», - նշեց Օրբելյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում նման արագ գործընթաց վերջին ժամանակներում եղել է Սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակ, երբ մեկ օրում փոխեցին Սահմանադրությունը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» բաժնետոմսերի 12, 5 տոկոսի սեփականատեր Միխայիլ Զուրաբովը նոր հայցադիմում է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ին վաճառելու գործարքը և կիրառել անվավերության հետևանքներ։
Հայցադիմումը դատարան մուտքագրվել է հոկտեմբերի 10-ին, նույն օրը մակագրվել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անահիտ Թումանյանին։
Օրբելյանը չբացառեց, որ հետագայում կարող է քննարկվել նաև միջազգային արբիտրաժային դատարան դիմելու հարցը։ Հետագա գործընթացների հետ կապված հարցերը քննարկում են վստահորդների հետ։ Նա նշեց, որ ձգտում են արդարադատության՝ հայկական դատական ատյաններում, ինչը չի բացառում միջազգային իրավական պաշտպանության գործիքների կիրառումը։
Հարցին՝ արդյոք ԶՄՊԿ բաժնետոմսերի 60 տոկոսը Տրոցենկոյին վաճառելու գործարքով խախտվո՞ւմ են կոմբինատի մյուս բաժնետերերի, այդ թվում՝ Զուրաբովի իրավունքները՝ Օրբելյանը պատասխանեց, որ անձնավորել պետք չէ. «ԶԼՄ հրապարակումներից տպավորություն է ստեղծվում, որ երկու ռուս ձեռնարկատերերի վեճ է։ Այդպես չէ»։
Այդուհանդերձ, «Զանգեզուր Մայնինգ» ընկերության բաժնետերը գտնում է, որ խախտվել են իր իրավունքները և դրա համար էլ դիմել է դատարան․ խախտվել են առնվազն՝ նախապատվության իրավունքը և կոմբինատի գույքի, տվյալ դեպքում՝ բաժնետոմսերի վաճառքի կորպորատիվ իրավական կանոնակարգը։

Мы получили постановление суда на следующий день, но уже в день судебного заседания появилось сообщение о передаче новым владельцем ЗММК 15% акций в дар правительству – адвокат
28/10/2021 15:13
Принадлежащее российскому миллиардеру Роману Троценко ООО «Геопромайнинг» приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината сразу же после решения суда о снятии ареста с 75% от общего числа акций, спустя всего несколько часов, сообщает «ФактИнфо».
Как уже ранее сообщило агентство, бывший министр здравоохранения и социального развития России Михаил Зурабов, владеющий 12,5% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, подал иск в суд об обеспечении его преимущественного права на приобретение акций ЗММК.
Поданный 2 августа иск суд не только принял к своему производству, но и применил обеспечительную меру, наложив арест на 75% от общего числа акций Зангезурского медно-молибденового комбината.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении 30 сентября вынес решение о снятии обеспечительной меры, после чего спустя несколько часов акции приобрело АО «Промышленная компания», дочернее предприятие принадлежащего российскому миллиардеру Роману Троценко ООО «Геопромайнинг». Сразу же после сделки Троценко передал 15% приобретенных акций в дар правительству Армении.
Арам Орбелян, представитель ООО «Зангезур Майнинг», руководителем которого является Михаил Зурабов, в беседе с «ФактИнфо» сообщил о подаче апелляционной жалобы на решение о снятии ареста с акций.
В ответ на вопрос о том, случайно ли то, что сторона заранее знала о решении суда, так как сделка была заключена прямо в  день судебного заседания, в считанные часы, или мы имеем дело с явным проявлением политической коррупции, Орбелян воздержался от дачи комментариев с политико-правовой точки зрения. Однако переданные им сведения о столь поспешном рассмотрении судом ходатайства о снятии ареста с акций усиливают вероятность  стороннего воздействия на решение суда.
Так, по словам адвоката, ходатайство о снятии обеспечительной меры было подано в электронном виде в суд 29 сентября, после чего спустя несколько часов они получили телефонограмму, электронное уведомление о намеченном на 30 сентября судебном заседании. Когда же они попытались уточнить причины, по которым судебное заседание было назначено на следующий день, учитывая тот факт, что законом установлен 15-дневный срок, для ознакомления с ходатайством нужен разумный срок, в обоснование последовали доводы относительно объективного отсутствия.  Тем не менее, они явились на судебное заседание, которое началось с опозданием на час из-за поздней явки заявителя.
«Судебное заседание завершилось за 17:00. Суд удалился в совещательную комнату, примерно указав, что должен собраться с мыслями и т.д. Постановление суда мы получили на следующий день, но уже в день судебного заседания появилось сообщение о передаче новым владельцем 15% акций в дар правительству», - сказал А.Орбелян.
Он пояснил, что сейчас решения по гражданским делам в зале суда не оглашаются, это происходит на портале судебно-информационной системы «Datalex». В данном случае решение на портале было размещено 8 октября, а копия постановления была отправлена представителю Зурабова на следующий день после судебного заседания, однако ООО «Геопромайнинг» фактически прямо в тот же день узнало о решении суда, что даже успело заключить сделку.
Орбелян подчеркнул, что в последний раз в Армении процесс проходил в столь ускоренном темпе во время конституционных поправок, когда за день изменили Конституцию.
Ранее «ФактИнфо» сообщило, что владелец 12% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Михаил Зурабов подал в суд новый иск, требуя признать недействительным сделку о продаже ООО «Геопромайнинг» 60% акций комбината и применить последствия недействительности.
Иск поступил в суд 10 октября, и в тот же день на него резолюцию наложила судья  общей юрисдикции Сюникской области Армении Анаит Туманян.
Орбелян не исключил возможности рассмотрения вопроса об обращении в Международный арбитражный суд в будущем. По его словам, связанные с дальнейшими процессами вопросы обсуждаются с доверителями. Собеседник агентства заявил о стремлении добиться правосудия в армянских судебных инстанциях, что не исключает применения инструментов международной правовой защиты.
В ответ на вопрос о том, нарушает ли сделка по продаже Троценко 60% акций ЗММК права других акционеров комбината, в том числе Зурабова, Орбелян призвал не отождествлять с конкретной личностью: «По публикациям в СМИ создается впечатление, что это спор между двумя российскими предпринимателями. Это не так».
Тем не менее акционер компании «Зангезур Майнинг» считает, что его права нарушены, и поэтому он обратился в суд. По меньшей мере было нарушено преимущественное право и корпоративный правовой регламент продажи акций.