Ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում ձեռնտու է արցախահայությանը. Հայաստանն այսօր չի կարող լինել անվտանգության երաշխավոր. Քաղաքագետ
28/10/2021 18:10
Ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում միանշանակ ձեռնտու է արցախահայությանը, որովհետև Հայաստանն այսօր չի կարող լինել Արցախի անվտնագության երաշխավորը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը։
«Այդ երաշխիքն իր վրա է վերցրել Ռուսաստանը, և անվտանգության ու գոյատևման առումով երաշխավոր է հանդիսանում այդ երկիրը։ Եթե Հայաստանը կարողանար ինքնուրույն ապահովել Արցախի անվտանգությունը, դա բոլորովին այլ բան կլիներ։ Սակայն այժմ ՀՀ զինած ուժերը խնդիր ունեն ապահովելու Հայաստանի անվտանգությունը, ինչ մնաց՝ Արցախի», - նշեց քաղաքագետը։
Հարցին՝ ի՞նչ պետք է սպասել Արցախում ռուսական խաղաղպահ մանդատի ավարտից հետո, Քեռյանը դժվարացավ հստակ պատասխան հնչեցնել՝ նշելով, որ մինչև դա աշխարհաքաղաքական նորանոր զարգացումներ կարող են տեղի ունենալ։
«Կարծում եմ՝ նման կանխատեսում անելն այս պահին ճիշտ չէ. իրավիճակը շատ արագ է փոխվում, համաշխարհային ուժային կենտրոնների միջև նոր վերադասավորումներ են տեղի ունենում։ Ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանի ապագա կարգավիճակից», - ասաց Գարիկ Քեռյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԽ քարտուղար Արեն Գրիգորյանն այսօր վերահաստատել էր իր այն հայտարարությունն, ըստ որի՝ հիմքեր կան ենթադրելու, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմն Արցախում ավելի երկար է մնալու, քան ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
«Ընդհանուր առմամբ, մեր ընկալմամբ, մոտեցումն այնպիսին է, որ ՌԴ խաղաղապահ ուժերը մնալու են ավելի երկար», - ասել էր նա։

Присутствие российских миротворцев в Арцахе выгодно армянам Арцаха, Армения сегодня не может быть гарантом безопасности – политолог
28/10/2021 19:49
Присутствие российских миротворцев в Арцахе безусловно выгодно армянам Арцаха, поскольку Армения сегодня не может быть гарантом безопасности Республики Арцах, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гарик Керян.
«Эту гарантию взяла на себя Россия и является гарантом безопасности и выживания этой страны. Если бы Армения могла самостоятельно обеспечить безопасность Арцаха, то это было бы совершенно другой вопрос. Однако сейчас у Вооруженных сил Армении есть проблема с обеспечением безопасности Армении, посему нет смысла говорить о безопасности Арцаха», - отметил политолог.
На вопрос, чего нужно ждать после завершения мандата миротворцев РФ в Арцахе, Гарик Керян затруднился ответить, однако отметил, что до этого могут произойти новые геополитические развития.
«На мой взгляд, сейчас неправильно делать подобные прогнозы, ситуация очень быстро меняется, идет новая расстановка между мировыми силовыми центрами. Все зависит от будущего статуса России», - сказал политолог.
Напомним, Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян сегодня подтвердил свое заявление, согласно которому есть основания предполагать, что российские миротворцы останутся в Арцахе дольше, чем предусмотрено в трехстороннем заявлении 9 ноября.
«В целом, по нашему пониманию, подход такой, что российские миротворцы останутся в Арцахе намного дольше», - сказал Армен Григорян.