Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 85 նոր դեպք է գրանցվել, կա մահվան երկու դեպք
Հոկտեմբերի 28-ին կատարվել է 175 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 85 նոր դեպք է գրանցվել: Վարակակիրներից 63-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 10-ը՝ Մարտակերտի, 7-ը՝ Ասկերանի, 5-ը՝ Մարտունու շրջանների բնակիչներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 164 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 77-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Կա մահվան 2 դեպք։ Հիվանդներից 91-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, թոք-սրտային անբավարարություն: 70-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր սիրտ-անոթային անբավարարություն:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 16372 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1913-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлено 85 случаев заражения коронавирусом, зарегистрированы два случая смерти
В Арцахе 28 октября проведены 175 тестов на коронавирус, в республике выявлены 85 случаев заражения коронавирусом. 63 зараженных коронавирусом – жители Степанакерта, 10 – Мартакерта, 7 – Аскерана, 5 – Мартуни.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 164 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 77 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В Арцахе зарегистрированы два случая смерти от коронавирусной болезни. Скончалась 91-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, сердечно-легочная недостаточность и 70-летний мужчина, у которого была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая сердечнососудистая недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 16372 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1913 – зарегистрирован положительный результат.