«Ժողովուրդ». Պուտին-Փաշինյան-Ալիև հանդիպման կարիքը հասունացել է. Տարասով
«Ժողովուրդ». Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպում տեղի ունենալո՞ւ է, թե՞ ոչ. Հայաստանում բացառում են, իսկ ռուս վերլուծաբանները պնդում են
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Չնայած դեռ հստակություն չկա, սակայն նոյեմբերի սկզբին հնարավոր Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպման թեման շարունակում է մնալ վերջին օրերին Հայաստանում քննարկվող ամենաթեժը: Խորհրդարանում այս հարցի շուրջ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նշեց. «Եթե ՌԴ-Հայաստան-Ադրբեջան հանդիպման անցկացման մասին պայմանավորվածություն ձեռք բերվի, Կրեմլը ժամանակին կտեղեկացնի»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը այս հարցի շուրջ զրուցել է ռուս վերլուծաբան Ստանիսլավ Տարասովի հետ, որը նկատեց, որ նման հանդիպման կարիքը հասունացել է՝ ընդգծելով, թե նախապատրաստական փուլում նման հանդիպումները բնական են:
«Պարզ է, որ հանդիպում պետք է տեղի ունենա, այդպիսին նախապատրաստվում է, սակայն կարծում եմ՝ օրակարգն այնքան էլ հստակ չէ: Ամենայն հավանականությամբ, կան ինչ-որ մշակումն եր, պատկերացումներ», - նշեց Տարասովը:
Վերջինիս խոսքով՝ ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ կողմերի միջև իրավիճակը բավականին բարդ է, քանի որ դրական նախադրյալներ գործընթացի համար չկան»։

«Жоховурд»: Назрела необходимость встречи Путин-Пашинян-Алиев – Тарасов
Несмотря на отсутствие ясности, тема возможной встречи Пашинян – Путин – Алиев в последние дни продолжает оставаться самой обсуждаемой в Армении. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в связи с этой темой в парламенте: «Если будет достигнута договоренность о проведении встречи Армения – Азербайджан – Россия, Кремль своевременно сообщит об этом».
Издание побеседовало в этой связи с российским аналитиком Станиславом Тарасовым, который отметил, что необходимость такой встречи назрела, подчеркнув, что такие встречи вполне естественны на подготовительном этапе.
«Понятно, что встреча должна состояться, к ней готовятся, однако я полагаю, что повестка не очень ясна. По всей видимости, есть какие проработки, представления», - отметил Тарасов.
По его словам, как в регионе, так и между сторонами ситуация достаточно сложная, поскольку нет положительных предпосылок для этого процесса.