«Եթե ԶՈՒ ԳՇ պետի հրամանով զորքերը ծավալվեին, պատերազմը կկանգներ 7-րդ օրը՝ Ադրբեջանի պարտությամբ»․ Արթուր Ղազինյան
«Իշխանությունը 44-օրյա պատերազմի հանգամաները քննող խորհրդարանական հանձնաժողով չի ձևավորում, որովհետև շատ լավ տեսնում է, որ ընդդիմությունը վճռական է տրամադրված և հանձնաժողովի շրջանակում օգտվելու է իր իրավունքից՝ պահանջել և ստանալ ցանկացած փաստաթուղթ, պահանջել և լսել ցանկացած պաշտոնատար անձի, տալ հարցեր, տեսաձայնագրել հարցաքննությունները», -«Կորսված հաղթանակ․ դավաճանությու՞ն, թե՞ անգրագիտություն» խորագրով համաժողովին ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
«Իշխանության հիմքերը պայթեցնող բոլոր ռումբերը այդ հանձնաժողովի տակ են գտնվում»,- հավելեց նա ու հստակեցրեց, թե ինչ կարևոր փաստաթղթեր պետք է հանձնվեն հանձնաժողովի անդամների ուսումնասիրությանը։
«Եթե ստեղծվի քննիչ հանձնաժողով, ապա մեկ քառորդի պահանջով հանձնաժողովին պետք է ներկայացնեն սեպտեմբերի 20-ից մինչև 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ռազմական հետախուզության բոլոր զեկուցագրերը։ Հանձնաժողովին պետք է ներկայացվի ՊՆ-ի զեկուցագիրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ սպասվող պատերազմի մասին։ Հանձնաժողովին պետք է ներկայացվեն ԳՇ պետի կողմից այդ ընթացքում ընդունված որոշումները․ ի՞նչ է ուղարկվել, ի՞նչ հրաման է արձակվել ՀՀ ԶՈՒ-ին, այսինքն՝ բանակային կորպուսներին։ Տրվե՞լ է արդյոք համար մեկ մարտական պատրաստականություն և տրվե՞լ է արդյոք հրաման՝ ծավալել զորքը, թե՞ ոչ»,- ասաց պատգամավորը։
Արթուր Ղազինյանը շեշտեց, որ զորքը ծավալելու հրամանի մասին տեղեկատվությունը ամենակարևորներից է՝ պաշտոնապես արձանագրելու համար, թե ինչ հետևանք է ունեցել այդ հրամանի առկայությունը կամ գոյություն չունենալը պատերազմի վերջնական ելքի վրա։
«Եթե ՀՀ զինված ուժերը Գլխավոր շտաբի պետի հրամանով ծավալվեին, և մենք սեպտեմբերի 27-ին թշնամուն իրապես դիմավորեինք պատրաստ վիճակում, հավաստիացնում եմ, պատերազմը կկանգներ 7-րդ օրը՝ Ադրբեջանի պարտությամբ։ Զորքը չի՛ ծավալվել, գտնվել է զորանոցում, զենքը դուրս չի՛ բերվել զինապահեստից, գտնվել է զինապահեստում, թշնամուն հայտնի են եղել ՀՕՊ համակարգի լոկացիաները»,- ասաց Արթուր Ղազինյանը։
Նա հայտարարեց նաև, որ ի թիվս այլ խնդիրների, տեղի չի ունեցել նաև ԶՈՒ-ի համալրում։
«Այսպիսի «գրագիտությամբ» դավաճանությունը պետք է մտնի համաշխարհային պատմության դասագրքերի մեջ»,- ասաց պատգամավորը։

Если бы войска были развёрнуты по приказу начальника ГШ ВС, то война прекратилась бы на 7-й день поражением Азербайджана – Артур Казинян
«Власти не формируют следственную комиссию по изучению обстоятельств 44-дневной войны, потому что видят, что оппозиция настроена решительно и в рамках комиссии воспользуется своим правом – потребовать и получить любой документ, вызвать и послушать любое должностное лицо, задать вопросы, записать эти допросы на видео», - заявил сегодня депутат фракции «Армения» Артур Казинян на конференции по теме «Утерянная победа: предательство или неграмотность» .
«Под этой комиссией находятся все бомбы, которые взорвут власть», - добавил он.
Артур Казинян уточнил также, что какие важные документы должны быть предоставлены для изучения членам комиссии.
«Если будет создана следственная комиссия, то по требованию одной четверти депутатов комиссии должны быть представлены все докладные военной разведки в период с 20 по 27 сентября. Комиссии должна быть предоставлена докладная Минобороны премьер-министру Николу Пашиняну об ожидающейся войне. Комиссии должны быть предоставлены все принятые за этот период решения начальника ГШ ВС: что было отправлено, какой приказ был дан ГШ ВС, то есть, армейским корпусам. Был ли дан приказ о приведении войск в боевую готовность номер один? Был ли дан приказ об оперативном развёртывании войск или нет», - сказал депутат.
Артур Казинян отметил, что информация о развертывании войск – одна из самых важных, чтобы официально зафиксировать, какое последствие имело существование этого приказа или его отсутствие на окончательный исход войны.
«Если бы Вооруженные силы Армении были развернуты по приказу начальника Генштаба, и мы 27 сентября реально встретили бы врага в состоянии боеготовности, то заверяю, война прекратилась бы на 7 день поражением Азербайджана. Войска не были развёрнуты, находились в казармах, оружие не было выведено со склада, находилось на военном складе, враг знал о локации нашей системы ПВО», - сказал Артур Казинян.