«Հրապարակ». «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում փոփոխություններ են սպասվում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի փոխտնօրեն է նշանակվել ազգությամբ ռուս Ալեքսանդր Ֆիշմանը: Կոմբինատի մեր աղբյուրների տեղեկացմամբ, նրա նշանակման օրվանից, կարելի է ասել, ռուսներն են կառավարում կոմբինատը՝ չնայած այն փաստին, որ գլխավոր տնօրենը հնդիկ է:
Օրերս կոմբինատ այցելած փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանին էլ Ֆիշմանն է դիմավորել, ուղեկցել, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 60 տոկոսի սեփականատեր է դարձել ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն, որի «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությանն են պատկանում նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրն ու Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ 60 տոկոս բաժնետոմսերի 25 տոկոսը նա նվիրաբերեց ՀՀ կառավարությանը:
Ուշագրավ է, որ Սուրեն Պապիկյանին կոմբինատ ուղեկցած Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանին կոմբինատի ղեկավարությունը չի ճանաչել, մինչդեռ մեզ ասացին, որ նախկինում բոլոր մարզպետները սերտ շփումների մեջ են եղել կոմբինատի ղեկավարության հետ, և այդ շփումները մարզային խնդիրների լուծմանն են նպաստել:
Հնդիկ տնօրենը հրապարակավ հետաքրքրվել է, թե ով է Մելիքսեթ Պողոսյանը և կառավարության պաշտոնյաներից է տեղեկացել, որ մարզպետն է: Ի դեպ, Պապիկյանի՝ Կապան կատարած այցի ողջ ընթացքում քաղաքում ոստիկանական մեքենաների շքերթ է նկատվել, իսկ «Քաղպայմանագրի» գրասենյակում անցկացրած ժամանակ ոստիկաններն ուղղակի պաշարած են եղել շենքը»։

«Грапарак»: На Зангезурском медно-молибденовом комбинате ожидаются изменения
Газета «Грапарак» пишет, что заместителем директора Зангезурского медно-молибденового комбината назначен Александр Фишман. Как сообщают источники издания, с момента его назначения комбинатом управляют русские, несмотря на тот факт, что генеральный директор индиец.
Посетившего на днях комбинат вице-премьера Сурена Папикяна также встретил и сопровождал Фишман, между ними состоялась беседа.
Напомним, на днях стало известно, что владельцем 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината стала принадлежащая российскому миллиардеру Роману Троценко компания «ГеоПромайнинг», которая управляет также Сотским золотоносным месторождением и Агаракским медно-молибденовым комбинатом. Он передал в дар правительству Армении 25% акций ЗММК.
«Примечательно, что руководство комбината не было знакомо с сопровождавшим Сурена Папикяна губернатором Сюника Меликсетом Погосяном, между тем нам сказали, что в прошлом все губернаторы тесно контактировали с руководством комбината, что способствовало решению проблем в области.
Гендиректор публично поинтересовался у чиновников правительства, кто такой Меликсет Погосян, и узнал, что губернатор. Кстати, в ходе всего визита Папикяна в Капан город был заполнен полицейскими машинами, а во время встречи в офисе «Гражданского договора» здание было просто оцеплено полицейскими», - пишет газета.