«Մոդեռնա» տեսակի պատվաստանյութի 620 հազար դեղաչափն արդեն Հայաստանում է
Նորվեգիայի կողմից «Թիմ Եվրոպա» (Team Europe) նախաձեռնության շրջանակում հասանելի «ԵՄ Քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի» աջակցությամբ Հայաստանին նվիրաբերված «Մոդեռնա» տեսակի պատվաստանյութի 620 հազար դեղաչափն արդեն Հայաստանում է, հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։
Նվիրատվությունն առողջապահության նախարարությանն է հանձնել Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպան Հելեն Սանդ Անդրեսենը «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
«Շնորհակալ ենք Նորվեգիային և Եվրոպական միությանը COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի խմբաքանակի նվիրաբերության համար, հատկապես Հայաստանի համար այս ծանր շրջանում։ Չնայած մեր երկրում առկա՝ համավարակով պայմանավորված հրատապ մարտահրավերներին, մենք շարունակում ենք պատվաստումների վերաբերյալ տեղեկատվական արշավը։ Այսպիսի մեծ նվիրատվության միջոցով հնարավորություն կունենանք բարձրացնելու բնակչության պատվաստումների տոկոսային մակարդակը և ընդլայնելու ծածկույթն ամբողջ Հայաստանում։ Համերաշխության և համախմբվածության միջոցով կհաղթահարենք այս համաճարակը», - նշել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Հույս ունենք, որ պատվաստանյութը կօգնի Հայաստանին համավարակից պաշտպանվելու, սիրելիներին և լայն հասարակությանը համերաշխություն ցուցաբերելու առումով», - նշել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպան Հելեն Սանդ Անդրեսենը։
«Հաշվի առնելով Հայաստանում COVID-19-ի դեպքերի աճը և պատվաստումների մակարդակը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը՝ կարծում ենք, որ պատվաստանյութի առաքումը տեղի է ունենում ճիշտ ժամանակին։ Կարծում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար հասանելի պատվաստանյութերի լայն տեսականու շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել պատվաստվածության ավելի բարձր գործակից։ COVID-19-ի դեմ պայքարելու, այն մեղմելու և կանգնեցնելու միջոցը պատվաստանյութերն են», - կարևորել է ԵՄ դեսպան Վիկտորինը։

В Армению доставлены 620 тысяч доз вакцины Moderna
В Армению доставлены 620 тысяч доз вакцины Moderna, подаренные Норвегией при поддержке Механизма гражданской защиты ЕС в рамках инициативы Team Europe, сообщает министерство здравоохранения Армении.
Вакцину передали министерству здравоохранения посол ЕС в Армении Андреа Викторин и посол Норвегии в Армении Хелен Санд Андресен в аэропорту «Звартноц».
«Мы благодарны Норвегии и Европейскому союзу за переданную в дар Армении партию вакцины против COVID-19, особенно в это тяжелое для Армении время. Несмотря на существующие в нашей стране вызовы, обусловленные пандемией, мы продолжаем информационную кампанию по продвижению вакцинации. Благодаря такому крупному пожертвованию у нас будет возможность повысить процентный уровень вакцинации населения и расширить покрытие по всей Армении. Мы преодолеем эту эпидемию посредством солидарности и сплоченности», - отметила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Посол Норвегии в Армении Хелен Санд Андресен выразила надежду, что переданная в дар партия вакцины поможет Армении защититься от эпидемии.
«Учитывая рост случаев заражения коронавирусом в Армении и необходимость повышения уровня вакцинации, считаем, что доставка вакцины происходит в нужное время. Думаем, что благодаря доступности гражданам Армении широкого ассортимента вакцин можно будет обеспечить более высокий показатель вакцинации. Вакцины – средство борьбы против COVID-19 и предотвращения распространения эпидемии», - отметила посол ЕС.