Փայլասարում ոչ մի փոփոխություն չկա, իսկ Գորիս-Կապան ճանապարհը շատ անվտանգ է․ ԱԱԾ փոխտնօրեն (Տեսանյութ)
2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկումներին մասնակցելու նպատակով խորհրդարանում գտնվող ԱԱԾ փոխտնօրեն Արամ Հակոբյանին լրագրողներն այսօր մի շարք հարցեր ուղղեցին Սյունիքում տիրող իրավիճակի շուրջ։
ԱԱԾ փոխտնօրենը պատասխանեց դրանցից երկուսին միայն։ Վստահեցրեց, որ Փայալասարում ամեն ինչ նորմալ է․
«Ոչ մի փոփոխություն չկա Փայլասարում։ Նախորդ օրը սահմանապահ զորքերի հրամանատարը եղել է այստեղ և հարցերին պատասխանել է։ Այնտեղ ոչ մի փոփոխություն չունենք»։
Հավաստիացրեց նաև, որ Գորիս-Կապան ավտաճանապարհը շատ անվտանգ է․ «Այո, անվտանգ է։ Ես անցած օրն եմ եկել, շատ անվտանգ է։ Ճիշտ է, այնտեղ կանգնած են հարևան պետության ներկայացուցիչները, բայց ընդհանրապես հայ քաղաքացիներին չեն (կանգնեցնում - խմբ․)»։
Հարցերին՝ ինչպե՞ս է իրավիճակը Փայլասարում անփոփոխ, եթե, ըստ բազմաթիվ պնդումների, ռուսական զորակազմը իջել է բարձունքից և ինչպե՞ս է Գորիս-Կապան ավտաճանապարհն անվտանգ, եթե ադրբեջանցիներն օրեր առաջ ՀՀ հերթական քաղաքացու ավտոմեքենան էին կանգնեցրել, հայհոյել ու հարվածել մեքենային, Արամ Հակոբյանը մեկ նախադասությամբ պատասխանեց․ «Ես տեղյակ չեմ»։
Նշված քաղաքացու մասնակցությամբ տեսանյութն էլ, ասաց, որ չի տեսել։ Մեկ նախադասությամբ էլ արձագանքեց լրագրողների դիտարկմանը, որ իրեն հորդորել են չխոսել։ «Ինձ ոչ ոք չի կարող հորդորել», - ասաց նա ու հեռացավ՝ մնացած բոլոր հարցերին ընդհանրապես չարձագանքելով։

На участке горы Пайласар никаких изменений нет, а дорога Горис-Капан безопасна – замдиректора СНБ
Сегодня в парламенте журналисты адресовали заместителю директора Службы национальной безопасности Араму Акопяну ряд вопросов о создавшейся в Сюнике ситуации.
Арам Акопян ответил только на два вопроса. Он заверил, что на участке горы Пайласар в Сюнике все нормально.
«На участке горы Пайласар никаких изменений нет. Накануне командующий пограничными войсками был там и ответил на вопросы. Там у нас нет изменений», - сказал он.
Он также заверил, что межгосударственная дорога Горис-Капан безопасна: «Я был там накануне, очень безопасно. Правда, там стоят представители соседнего государства, но граждан Армении вообще (не останавливают – ред.)».
На вопросы, как ситуация на горе Пайласар не изменилась, когда есть многочисленные утверждения о том, что российские войска покинули эту высоту, и как дорога Горис-Капан может быть безопасной, если азербайджанцы буквально на днях остановили автомобиль очередного гражданина Армении, оскорбляли его и били по машине, Арам Акопят ответил: «Я не в курсе».
Он сказал, что не видел видеоматериал о том, как вооруженные азербайджанцы остановили автомобиль гражданина Армении. На вопрос журналистов, что его призвали молчать об этом, замдиректора СНБ также дал краткий ответ. «Меня никто не может призвать», - сказал он и удалился, не ответив на другие вопросы журналистов.