Սահակաշվիլին կողմնակիցներին հորդորել է իշխանությունների դեմ պայքարել հայկական սցենարով
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին բանտից կոչ է ուղղել իր կողմնակիցներին՝ Վրաստանի գործող իշխանությունների դեմ պայքարել հայկական սցենարով, գրում է «Ինտերֆաքսը»։
«Մենք հաղթեցինք այս ընտրություններում, բայց (...) վրացական իշխանությունները մեր ձեռքից խլեցին այս հաղթանակը։ Ի՞նչ անենք ․ ստիպեք նրանց վճարել այն գինը, որն իշխանությունները պետք է վճարեն ընտրությունները կեղծելու համար։ Այդպես արվել է հարևան Հայաստանում։ Այնտեղ Փաշինյանը կռվեց չորս անգամ ավելի խոշոր օլիգարխի հետ, քան Իվանիշվիլին է, բայց հայ ժողովուրդը, այնուամենայնիվ, հաղթեց»,- ասել է Սահակաշվիլին իր ուղերձում, որը հրապարակել է նրա փաստաբան Նիկա Գվարամիան։
Նախկին նախագահը գրել է, որ «կեղծված ընտրություններից» հետո Վրաստանում իրադարձությունները պետք է ընթանան հայկական սցենարով, որտեղ ժողովուրդը այն ժամանակվա իշխանություններին ստիպեց հեռանալ և նոր ընտրություններ նշանակել։
«Մենք ժամանակ չունենք, մենք պետք է գործենք ամեն տեղ և մեծ թվով լինենք։ Իհարկե, զուգահեռաբար ընտրությունների արդյունքները պետք է վիճարկենք ընտրական հանձնաժողովներում և ԿԸՀ-ում։ Այժմ մենք լիարժեք լեգիտիմություն ունենք՝ փողոցներում ակցիաներ անցկացնելու և բռնությանը դիմակայելու համար»,- ասել է Սաակաշվիլին։
Վրաստանի նախկին նախագահ, այժմ՝ Ուկրաինայի քաղաքացի Միխայիլ Սահակաշվիլին Վրաստան գաղտնի ժամանել է սեպտեմբերի 29-ին։ Հոկտեմբերի 1-ին նա բերման է ենթարկվել Թբիլիսիում։ Սահակաշվիլին այժմ Ռուսթավի քաղաքի բանտում է։

Саакашвили призвал своих сторонников бороться с властями по армянскому сценарию
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили из тюрьмы призвал своих сторонников к борьбе против действующих грузинских властей по армянскому сценарию, сообщает «Интерфакс».
«Эти выборы мы выиграли, но (...) грузинские власти вырвали у нас из рук эту победу. Что мы должны делать? Заставить заплатить ту цену, которую должны заплатить власти за фальсификацию выборов. Так поступили в соседней Армении. Там Пашинян боролся в четыре раза с большим олигархом, чем Иванишвили, но армянский народ все-таки победил», - заявил Саакашвили в обращении, которое зачитал его адвокат Ника Гварамия.
Экс-президент пишет, что события в Грузии после «сфальсифицированных выборов» должны пойти по армянскому сценарию, где народ вынудил тогдашние армянские власти уйти и назначить новые выборы.
«У нас нет времени, мы должны действовать везде и массово. Конечно, параллельно мы должны опротестовывать итоги выборов в избирательных комиссиях и ЦИК. Сейчас у нас полная легитимность проведения уличных акций и сопротивления насилию», - заявил Саакашвили.
Экс-президент Грузии, ныне гражданин Украины Михаил Саакашвили тайно прибыл в Грузию 29 сентября. 1 октября он был задержан в Тбилиси. В настоящее время Саакашвили находится в тюрьме в городе Рустави.