ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ տարբեր մակարդակներով առաջիկա հանդիպումների մասին
01/11/2021 20:04
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի միջև։
Ինչպես հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, նախարարները քննարկել են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը՝ հաշվի առնելով նոյեմբերի եռակողմ փաստաթղթի ստորագրման մեկ տարին։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծման գործում առաջխաղացմանը, առաջին հերթին՝ պահվող անձանց վերադարձին, ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցմանը և մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանմանը։ Քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության թուլացման, Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, տարածաշրջանային համագործակցության համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հարցերը։ Ընդգծել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերի քաղաքական և դիվանագիտական ​​կարգավորմանն ուղղված ջանքերի շարունակականության կարևորությունը», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է, որ կողմերն անդրադարձել են ռուս-հայկական համագործակցության ակտուալ հարցերը՝ հաշվի առնելով տարբեր մակարդակներով առաջիկա երկկողմ շփումները։
«Հայտարարվել է դաշնակցային համագործակցության առաջանցիկ զարգացման մասին։ Արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային թեմաներ», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունում։

В МИД России заявили о предстоящих встречах с представителями Армении на различных уровнях
Сегодня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова и министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна.
Как сообщает МИД России, министры обсудили ход реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года с учетом приближающейся годовщины ноябрьского трехстороннего документа о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Особое внимание уделили продвижению в решении насущных гуманитарных проблем, прежде всего возвращению удерживаемых лиц, передаче карт минных полей и сохранению культурно-религиозного наследия. «Сверили часы» по вопросам снятия напряженности на армяно-­азербайджанской границе, разблокирования на Южном Кавказе всех транспортных и экономических связей, создания благоприятной атмосферы для регионального сотрудничества. Акцентировали важность продолжения усилий, направленных на политико-дипломатическое урегулирование пограничных инцидентов между Арменией и Азербайджаном», - отметили в МИД РФ.
Сообщается, что стороны затронули актуальные аспекты российско-армянского сотрудничества с учетом предстоящих двусторонних контактов на различных уровнях.
«Констатировано поступательное развитие союзнического взаимодействия. Главы внешнеполитических ведомств также обсудили ряд международных и региональных сюжетов», - заявили в МИД РФ.