Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ այդ ժամանակ բանակցային գործընթաց ընդհանրապես չկար․ Արթուր Վանեցյանն անդրադարձել է Արցախում հնչեցրած իր հայտարարությանը
01/11/2021 18:45
Արցախի հարցում, բանակի հարցում, ներքին անվտանգության հետ կապված հարցերում ես և Նիկոլ Փաշինյանն ունեինք տարբեր ընկալումներ, Civilnet-ի հետ զրույցում հայտարարել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Նա հայտնել է, որ երբ Արցախում Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում հնչեցրել է «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» հայտարարությունը, ինքը հայտնել է իր անհամաձայնությունը և նրան խնդրել է, որպեսզի զերծ մնա նման հայտարարություններից։
Արթուր Վանեցյանը պարզաբանել է նաև Արցախում իր կողմից հնչեցրած մի հայտարարությունը, ըստ որի Արցախի տարածքները ոչ միայն չեն հանձնվելու, այլև շենացվելու են, վերաբնակեցվելու։ Այդ հայտարարությունը տարբեր գնահատականների էր արժանացել ԱԱԾ նախկին տնօրենը ներկայացրել է, թե ինչ հանգամանքներում է ինքը հանդես եկել նման հայտարարությամբ և ինչպես է այդ հայտարարությունը հանրայնացվել։
«Ես իմ նշանակումից հետո բազմիցս այցելել եմ Արցախ, Արցախում լինում էի գրեթե ամեն ամիս, ամիսը մի քանի անգամ, շատ սերտ աշխատում էինք Արցախի իշխանությունների հետ և փորձում էինք այնպես անել, որպեսզի տարաձայնություններ չլինեն Արցախի և Հայաստանի իշխանությունների միջև։ Հերթական այցի ժամանակ նախագահ Բակո Սահակյանի նախաձեռնությամբ մենք այցելեցինք Արաքսավան համայնք, որտեղ եղավ հայտնի խորհրդակցությունը։ Եթե տեսենք այդ խորհրդակցության տեսանյութի որակը, կհասկանաք, որ դա պրոֆեսիոնալ նկարահանում չէ։ Հետագայում մենք իմացանք, որ դա նկարահանել է Բակո Սահակյանի անձնական օպերատորը՝ իր հեռախոսով։ Ես այդ հայտարարությունն արել եմ փակ ֆորմատում, արել եմ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և Հայաստանի անվտանգության մարմինների ղեկավարության միջավայրում։ Դա հանրայնացման ենթակա չէր, բայց այնպես էլ չէր, որ մենք այլ կերպ էինք մտածում»,- մանրամասնել է Արթուր Վանեցյանը։
Նա ընդգծել է, որ ինքը եղել և մնում է այն տեսակետին, որ Արցախում պետք է վստահ լինեն, որ Հայաստանն իրենց թիկունքին է։
«Այո, ես կարծում եմ, որ մեր հայրենիքի Արցախյան հատվածում բնակվող մեր հայրենակիցները պետք է վստահ լինեին, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ունեն այդպիսի կարծիք։ Ունեն կարծիք, որ Արցախը մենք որևէ մեկին չենք հանձնելու, Արցախը շենացնելու ենք և անելու ենք ամեն ինչ, որ մարդիկ այդ տարածքներում բնակվեն։ Այդ հայտարարությունը ես արել եմ նման կերպ, նման ֆորմատում։ Բայց ես քաղաքական դեմք չէի, ես երկրի արտաքին քաղաքականությունը որոշողը չէի։ Ես սպա էի, գեներալ, ով, իհարկե, պետք է անի նման հայտարարություն։ Արտաքին քաղաքականությունը որոշում է ԱԳ նախարարությունը և վարչապետը։ Այ, նրանք իրենց հայտարարությունների մեջ պետք է լինեն շատ ուշադիր և հասկանան բոլոր հայտարարությունների հետևանքները»,- շեշտել է Արթուր Վանեցյանը։
Նա պատասխանել է նաև հարցին, թե իր այդ հայտարարությունը որոշակի ազդեցություն է ունեցել «բանակցային գործընթացի» վրա։
«Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ այդ ժամանակ բանակցային գործընթաց ընդհանրապես չկար։ Իշխանափոխությունից հետո ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները դեռևս չէին էլ հանդիպել»,- ասել է Արթուր Վանեցյանը։

Я хочу напомнить, что тогда переговорного процесса вообще не было – Артур Ванецян обратился к озвученному им заявлению
01/11/2021 19:34
У меня и Никола Пашиняна совершенно разные подходы в вопросах, связанных с Арцахом, армией, внутренней безопасностью, заявил в эфире Civilnet бывший директор Службы национальной безопасности, руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян.
Он сообщил, что когда Никол Пашинян во время выступления в Арцахе заявил «Арцах – это Армения, и все!», он выразил свое несогласие и попросил его воздерживаться от подобных заявлений.
Артур Ванецян объяснил также озвученное им в Арцахе заявление, согласно которому территории Арцаха не только не будут сданы, но и будут благоустроены и заселены. Это заявление удостоилось различных оценок и Артур Ванецян рассказал, в каких обстоятельствах оно было сделано и как стало достоянием общества.
«Я после своего назначения неоднократно посещал Арцах, бывал там практически каждый месяц, несколько раз в месяц, очень тесно работал с властями Арцаха и пытался сделать так, чтобы между властями Арцаха и Армении не было разногласий. Во время очередного визита по инициативе президента Бако Саакяна мы посетили общину Араксаван, где состоялось известное совещание. Если посмотрите качество этой записи, то поймете, что это непрофессиональная съемка. В дальнейшем мы узнали, что это снимал личный оператор Бако Саакяна, на свой телефон. Я сделал это заявление в закрытом формате, сделал его в кругу военного-политического руководства Арцаха и руководства органов безопасности Армении. Это не подлежало опубликованию, хотя нельзя сказать, что мы думали по-другому», - уточнил Артур Ванецян.
Он подчеркнул, что был и остается того мнения, что в Арцахе должны быть уверенны, что Армения стоит за их спиной.
«Да, я считаю, что наши соотечественники, живущие в Арцахской части нашей Родины, должны быть уверенны, что в Республике Армения придерживаются такого мнения. Считают, что мы никому не сдадим Арцах, будем благоустраивать Арцах и сделаем все возможное, чтобы люди жили на этих территориях. Это заявление я сделал в таком формате, таким образом. Но я не был политическим лицом, не формировал внешнюю политику государства. Я был офицером, генералом, который, конечно, должен делать такое заявление. Внешнюю политику формируют министерство иностранных дел и премьер-министр. Вот они должны быть очень внимательными в своих заявлениях и понимать последствия всех заявлений», - отметил Артур Ванецян.
Он ответил также на вопрос, что его заявление повлияло на «переговорный процесс».
«Я хочу напомнить, что тогда переговорного процесса вообще не было. После смены власти руководители Армении и Азербайджана все еще не встречались», - сказал Артур Ванецян.