Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 68 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 3 մարդ
Կորոնավիրուսային հիվանդության իրավիճակը Արցախում հոկտեմբերի 31-ին կատարվել է 180 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 68 նոր դեպք է գրանցվել:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 150 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 68-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 16935 քաղաքացու հետազոտություն, որից 2108-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Կա մահվան 3 դեպք։ Հիվանդներից 72-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր պրոգրեսիվող պոլիօրգան անբավարարություն:
74-ամյա տղամարդը մահացել է (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, թոքի 85% ախտորոշումով:
72-ամյա տղամարդը մահացել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19), ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ:

В Арцахе выявлено 68 случаев заражения коронавирусом
В Арцахе 31 октября проведены 180 тестов на коронавирус, в республике выявлено 68 новых случаев заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 150 пациентов с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 68 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 16 935 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 2108 – зарегистрирован положительный результат.
В Арцахе зарегистрированы три случая смерти от коронавирусной болезни. Скончавшиеся мужчины в возрасте 74 и 72 лет, у которых была диагностирована полиорганная недостаточность, двухсторонняя полисегментарная пневмония с поражением 85% легких.