2022-ի պետական բյուջեի ու մեր տնտեսական աճի կանխատեսումների մեջ հայ-թուրքական սահմանի բացումը, որպես կանխատեսում, ներառված չէ. Վահան Քերոբյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանից հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս են հասկացել, որ 7 տոկոս տնտեսական աճ է լինելու։
«Այդ յոթ տոկոսը որտեղի՞ց է գալիս, ակնկալում եք, որ Ամուլսարը կշահագործվի, փող կգա՞, թե՞ ակնկալում եք, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման արդյունքում տնտեսական աճ կլինի։ Եթե երկրորդն է, խնդրում եմ նշեք՝ Դուք հայ-թուրքական սահմանի բացման տնտեսական ազդեցության գնահատական արե՞լ եք, թե՞ ոչ», - հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Վահան Քերոբյանն էլ ասաց, թե 2022 թվականի պետական բյուջեի ու իրենց տնտեսական աճի կանխատեսումների մեջ հայ-թուրքական սահմանի բացումը, որպես կանխատեսում, ներառված չէ։
«Մենք չենք ակնկալում, որ այն ձևով, որով պաշտպանված կլինեն ՀՀ քաղաքացիների ու տնտեսության շահերը, կարողանանք հաջորդ տարի հայ-թուրքական սահմանը բացել։ Այդ կանխատեսումը չկա մեր բյուջեի նախագծում», - նշեց Էկոնոմիկայի նախարարը։

Открытие армяно-турецкой границы не учтено в прогнозируемом 7% экономическом росте и государственном бюджета на 2022 год – Ваан Керобян
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Хачатрян поинтересовался сегодня у министра экономики Ваана Керобяна, как они поняли, что в 2022 году экономический рост составит 7%.
«Откуда взяты эти 7%? Вы ожидаете, что деньги поступят от эксплуатации Амулсарского месторождения или ожидаете, что экономический рост начнется в результате открытия армяно-турецкой границы? Если второе, то прошу уточнить, провели ли Вы оценку экономического влияния от открытия армяно-турецкой границы», - спросил Артур Хачатрян.
Ваан Керобян заявил, что открытие армяно-турецкой границе не учтено в качестве прогноза в государственном бюджете на 2020 год и прогнозируемом экономическом росте.
«Мы не ожидаем, что интересы граждан Армении и экономики не защищены в такой форме, чтобы открывать в будущем году армяно-турецкую границу. Этого прогноза нет в нашем проекте бюджета», - скал он.
Что касается Амулсара, то министр экономики отметил, что если даже все вопросы будут решены в данный момент и рудник вернется к режиму работы, то эта работа в лучшем случае начнется через 12 месяцев.
«Сейчас мы ждем результатов уголовного дела и дальнейшие обсуждения по вопросу Амулсара зависят от этого», - сказал министр.