Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը պետբյուջեից կհատկացվի 335 մլրդ 257 մլն դրամ
ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 2-ի hամատեղ նիստում ներկայացվել են տրանսպորտի, ջրային տնտեսության և էներգետիկայի ոլորտներին 2022-ի պետբյուջեով նախատեսված հատկացումները:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի տեղեկացմամբ՝ նախարարությանը կհատկացվի 335 մլրդ 257 մլն դրամ: 22 ծրագրի շրջանակում կիրականացվի 140 միջոցառում: 209 մլրդ 594 մլն դրամը կուղղվի կապիտալ ծախսերին, իսկ 125 մլրդ 663 մլն դրամը՝ ընթացիկ ծախսերին:
Նախարարի խոսքով՝ տրանսպորտի ոլորտին բյուջեի նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 116 մլրդ 642 մլն դրամ: Կիրականացվի 3 ծրագիր, 31 միջոցառում: Ամենախոշորը՝ «Ճանապարհային ցանցի բարելավում» ծրագիրն է, որին կհատկացվի 115 մլրդ 117 մլն դրամ: Մեկ այլ ծրագրով էլ նախատեսվում է Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհահատվածների վերակառուցում ու երկկողմանի երթեւեկության ապահովում: Կշարունակվի Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում կամրջի կառուցումը, որի համար բյուջեից կհատկացվի 1.3 մլրդ դրամ: Շինարարական աշխատանքներ կիրականացվեն նաև Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահմանային հատվածում:
Ջրային տնտեսության ոլորտում 5 ծրագիր, 41 միջոցառում իրականացնելու համար կհատկացվի 45 մլրդ 253 մլն դրամ: Գումարի հիմնական մասը կուղղվի «Ոռոգման համակարգերի առողջացման» ծրագրին: Նախատեսվում է 185կմ երկարությամբ ոռոգման ցանցերի հիմնանորոգում և 15կմ նոր ցանցի կառուցում: ԵՄ աջակցությամբ իրականացվելիք ծրագրի շրջանակում Սյունիքի մարզի 17 բնակավայրերում կկառուցվեն ոռոգման համակարգեր, կնախագծվի ու կկառուցվի 17 ջրամբար, ինչպես նաև կվերանորոգվի 4 ջրամբար:
Էներգետիկայի բնագավառին ուղղված հատկացումը 49 մլրդ 425 մլն դրամ է: Նախատեսվում է իրականացնել 3 ծրագիր և 10 միջոցառում: Ամենամեծը՝ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց/ Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ» ծրագիրն է՝ բաղկացած 3 բաղադրիչից:

Министерству территориального управления и инфраструктур в 2022 году будет выделено 335 млрд 257 млн драмов
02/11/2021 18:38
Сегодня на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания по экономическим и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представлены предусмотренные госбюджетом на 2022 год ассигнования в сфере транспорта, водного хозяйства и энергетики.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян сообщил, что ведомству будет выделено 335 млрд. 257 млн. драмов. В рамках 22 программ будут проведены 140 мероприятий. На капитальные расходы будет направлено 209 млрд. 594 млн. драмов, на текущие расходы – 125 млрд. 663 млн. драмов.
По словам министра, в проекте бюджета на транспортную отрасль предусмотрено  выделить 116 млрд. 642 млн. драмов. Будут реализованы 3 программы, 31 мероприятие. Самая крупная – программа «Улучшение дорожной сети», на которую выделено 115 млрд. 117 млн. драмов. В рамках другой программы предусматривается реконструкция участков дорог Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри с обеспечением двустороннего движения. Продолжится строительство моста близ КПП «Баграташен», на которое из бюджета выделено 1,3 млрд. драмов. Строительные работы также будут вестись на участке Ванадзор-Алаверди-граница Грузии.
На реализацию 5 программ и 41 мероприятия в сфере водного хозяйства выделено 45 млрд. 253 млн. драмов. Основная часть суммы пойдет на программу оздоровления ирригационных систем. Намечается капитальный ремонт 185 км ирригационных сетей и строительство новой 15-километровой сети. В рамках программы при поддержке ЕС будут построены оросительные системы в 17 населенных пунктах Сюникской области, спроектировано и построено 17 водохранилищ, а также отремонтированы 4 водохранилища.
На сферу энергетики выделено 49 млрд. 425 млн. драмов. Планируется реализовать 3 программы и 10 мероприятий. Самой крупной является программа «Кавказская сеть электропередач/ линия электропередачи Армения-Грузия /подстанции», состоящая из 3 компонентов.