«Ռոստելեկոմը» հանվել է վաճառքի. հավանական գնորդը Սամվել Կարապետյանն է (1lurer.am)
Հայաստանում գործող հեռահաղորդակցության օպերատոր «Ռոստելեկոմի» 100 տոկոս բաժնետոմսերը հանվել են վաճառքի, և արդեն իսկ կա գնորդ։ Այս տեղեկությունը «Լուրերին» հաստատել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
«ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ-ն, որը ներկայացնում է «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշը, բոլոր թույլտվությունները ստանալու դեպքում վաճառվելու է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերին»։
«Դիմում ստացել ենք։ Հավանական գնորդը ՀԷՑ-ն է և մեկ այլ ֆիզիկական անձ»,- «Լուրերին» ասել է ՀԾԿՀ նախագահը։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ներկայում ընթանում է գործարքի թույլտվության հետ կապված գործընթաց․ Կառավարություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով դիմումներ են հասցեագրվում՝ կարծիքների համար։ Կառավարության աշխատակազմին ևս դիմում է հասցեագրվել գործարքի վերաբերյալ, սակայն դեռ պատասխան չկա:
Ինչպես տեղեկացրել են ՀԾԿՀ-ից, ՀԷՑ-ը «Ռոստելեկոմի» բաժնետոմսերը ցանկանում է ձեռք բերել «Molitro Holdings Limited» ընկերության միջոցով, որի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը պատկանում է ՀԷՑ-ին, իսկ 40 տոկոսը՝ ՌԴ քաղաքացի Արման Ունանյանին։ «Molitro Hօldings Limited»-ը ՀԾԿՀ դիմում ներկայացրել է հոկտեմբերի 19-ին։
ՀԷՑ-ի բաժնետերը 2015-ից ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանն է։ Ներկայում ընկերության բաժնետոմսերի 30 տոկոսը պատկանում է «Լիորմանդ հոլդինգզ լիմիթեդ» ընկերությանը։

«Ростелеком» выставлен на продажу: вероятный покупатель – Самвел Карапетян (1lurer.am)
Действующая в Армении телекоммуникационная компания «Ростелеком» выставили на продажу 100% акций и уже есть покупатель. Об этом сообщил 1lurer.am председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Гарегин Баграмян.
ЗАО «Джи-Эн-Си-Альфа», представляющее бренд «Ростелеком», в случае получения всех разрешений будет продана «Электрическим сетям Армении».
«Мы получили заявление. Потенциальный покупатель ЭСА и другое физическое лицо», - сказал председатель КРОУ. По словам последнего, в настоящее время идет процесс, связанный с предоставлением разрешения на сделку: Правительству, Службе национальной безопасности, Комиссии по защите конкуренции направлены письма для предоставления мнений. Аппарату правительства также адресовано письмо относительно сделке, однако ответа пока нет.
Как сообщил из КРОУ, ЭСА хочет приобрести акции «Ростелеком» через компанию «Molitro Holdings Limited», 60 процентов акций которой принадлежат ЭСА, а 40% гражданину РФ Арману Унаняну. Компания «Molitro Hօldings Limited» представила заявление в КРОУ 19 октября.
Российский предприниматель, глава группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян приобрел акции ЗАО «Электрические сети Армении» с 2015 года. В настоящее время 30% акций компании принадлежат компании «Liormand Holdings Limited».