Տեղի է ունեցել շփոթմունք. Ավինյանի թեկնածությունը քննարկվում է ԶՊՄԿ տնօրենների խորհրդի անդամի, ոչ թե տնօրենի պաշտոնում. Կառավարության պարզաբանումը
03/11/2021 12:56
Կառավարությունը պարզաբանում է ներկայացրել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի կողմից խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հնչեցրած հայտարարության կապակցությամբ։
«Այսօր Ազգային ժողովում վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի՝ լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում տեղի է ունեցել շփոթմունք: Քննարկվում է Տիգրան Ավինյանին ԶՊՄԿ տնօրենների խորհրդի անդամ նշանակելու հարցը, այլ ոչ թե տնօրենի։ Հայցում ենք ձեր ներողամտությունը», - ասվում է կառավարության տարածած հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ Արայիկ Հարությունյանը հարցին, թե կառավարությունում քննարկվո՞ւմ է արդյոք «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանի» տնօրենի պաշտոնում ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի թեկնածությունը, դրական պատասխան էր տվել։
«Այո, քննարկվում է», - ասել էր նա՝ դա բացատրելով այն հանգամանքով, որ Ավինյանը քաղաքական թիմի անդամ է։

Произошла путаница: обсуждается назначение Тиграна Авиняна членом совета директоров ЗММК, а не директором – разъяснение правительства
03/11/2021 14:42
Правительство Армении предоставило разъяснение в связи с озвученным сегодня руководителем аппарата премьер-министра Араиком Арутюняном заявлением на брифинге.
«Сегодня в ходе руководителя аппарата премьер-министра Араика Арутюняна с журналистами в Национальном Собрании произошла путаница. Обсуждается вопрос о назначении Тиграна Авиняна членом совета директоров ЗММК, а не директором», - говорится в распространенном сообщении.
Напомним, сегодня в беседе с журналистами Араик Арутюнян в ответ на вопрос,  обсуждается ли кандидатура Тиграна Авиняна на должность директора Зангезурского медно-молибденового комбината, дал положительный ответ.
«Да обсуждается», - сказал он, объяснив это тем обстоятельством, что Авинян – член политической команды.