Վարչապետի աշխատակազմի բյուջեն կնվազի 34.5 տոկոսով. Ֆինանսների նախարար
2022 թվականիի պետբյուջեի մասին օրենքի նախագծով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մասով նախատեսված է մեկ ծրագրի իրականացում, որում ներառված է երկու միջոցառում. առաջարկված ֆինանսավորումը կազմում է 1 մլրդ 602.5 մլն դրամ, 2021 թվականի հաստատված բյուջեով նախատեսված է եղել 1 մլրդ 601.2 մլն դրամ, ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Ֆինանսավորումը գրեթե նույն ծավալով է, որքան նախատեսված է եղել 2021 թվականի համար», - տեղեկացրեց նախարարը:
Ազգային ժողովի 2022 թվականի պետբյուջեով նախատեսված ծախսերի գումարը, Խաչատրյանի խոսքով, պետք է ֆինանսավորի մեկ ծրագիր, որում ընդգրկված է հինգ միջոցառում: Ֆինանսավորման գումարը նախագծով կազմում է 5 մլրդ 992 մլն դրամ՝ 2021 թվականի հաստատված բյուջեով 6 մլրդ 90 մլն դրամի դիմաց:
«Բյուջեն գրեթե առանց փոփոխության է», - ասաց նախարարը։
Վարչապետի աշխատակազմը 2022 թվականի ընթացքում կիրականացնի 11 ծրագիր, որից երկուսը՝ սփյուռքի գծով: 11 ծրագրում ներառված է 45 միջոցառում:
«Այստեղ ունենք 11 ծրագիր, որոնք 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծում ֆինանսավորելու են 19 մլրդ 675 մլն դրամ ծախսեր՝ 2021 թվականի համար հաստատված բյուջեով 30 մլրդ 24 մլն դրամի դիմաց», - ասաց նախարարը։
Նա նշեց, որ նվազեցում կա 34.5%-ով:
«Մասամբ պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ բազմաթիվ ծրագրեր և դրանց կազմում ներառված միջոցառումներ, որոնք նախորդ տարվա ընթավքում իրականացվում էին վարչապետի աշխատակազմի կողմից, 2022 թվականի ընթացքում պետք է իրականացվեն այլ գերատեսչությունների կողմից, մասնավորապես՝ ԲՏԱ նախարարության կողմից», - ասաց Խաչատրյանը:

Бюджет аппарата премьер-министра сократится на 34.5% – министр финансов
В проекте государственного бюджета на 2022 год предусмотрена реализация одной программы аппарата президента Армении, которая включает два мероприятия. Финансирование составит 1 млрд. 602.5 млн. драмов, бюджетом 2021 года предусматривалось 1 млрд. 601.2 млн. драмов, заявил сегодня министр финансов Тигран Хачатрян на совместном заседании комиссий по экономическим и финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«Финансирование почти в том же объеме, как предусматривалось в 2021 году», - сообщил министр.
По словам Хачатряна, выделенные проектом бюджетом на 2022 год Национальноиу Собранию средства будет направлены на реализацию одной программы, включающей пять мероприятий. Финансирование составит 5 млрд. 992 млн. драмов, против 6 млрд. 90 млн. драмов утвержденного бюджета на 2021 год.
«Бюджет практически без изменений», - сказал министр.
Аппарат премьер-министра в 2022 году реализует 11 программ, из них две – по линии Диаспоры. 11 программ включают 45 мероприятий.
«Здесь у нас есть 11 программ, которые в проекте бюджета на 2022 год финансируются в размере 19 млрд. 675 млн. драмов, против 30 млрд. 24 млн. драмов утвержденного бюджета на 2021 год», - сказал министр.
Он отметил, что бюджет сокращен на 34.5%.
«Это частично обусловлено тем обстоятельством, что многие программы и мероприятия, которые в прошлом году осуществлялись аппаратом премьер-министра, в этом году должны быть реализованы другими ведомствами, в частности министерством высокотехнологической промышленности», - сказал Тигран Хачатрян.