Վարչապետն ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցության օրակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Նաթան Փորթերին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Մեհդի Ռաիսին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցությունը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ՝ ընդգծելով.
ԱՄՀ հետ գործընկերությունը և նպատակային ծրագրերը, հատկապես հետպատերազմյան շրջանում ի ցույց դրեցին իրենց կարևորությունը և նպաստեցին մակրոտնտեսական կայունության պահպանմանը Հայաստանում: Տրամադրված ենք նույն ոգով շարունակել փոխգործակցությունը և պատրաստ ենք քննարկել հետագա համատեղ անելիքները»:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը նշել է, որ կառույցը կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը և վերահաստատում այն ընդլայնելու պատրաստակամությունը: Նա ընդգծել է, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի օժանդակել ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգին, այդ թվում՝ դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության լավարկման, հանրային-մասնավոր ներդրումների համակարգի և գործարար միջավայրի ուժեղացման, ենթակառուցվածքների բարելավման, կրթության ոլորտի ռազմավարության իրականացման, կառավարման թափանցիկության բարձրացման, թիրախային միջոցառումների և ծրագրերի մշակման, հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությունն ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նշված բոլոր, ինչպես նաև իր գործունեության ծրագրով նախանշված մյուս ուղղություններով:
Վարչապետն անդրադարձել է կրթության, ենթակառուցվածքների, ներդրումների, հանքարդյունաբերության, հարկաբյուջետային և այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, մանրամասներ ներկայացրել ընթացիկ աշխատանքների եւ արդյունքների վերաբերյալ: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ բարեփոխումները փոխկապակցված են, և մեկի արդյունավետ իրականացումից է բխում մյուսի հաջող ընթացքը: Վարչապետը շեշտել է, որ բարեփոխումների հիմքը կրթական ռեֆորմն է: Հենց այս տեսլականից ելնելով էլ՝ հավակնոտ ծրագրեր են իրականացվում կրթության ոլորտում, որոնք միտված են 3 բաղադրիչի ապահովմանը՝ կրթական բովանդակություն, ֆիզիկական ենթակառուցվածք և մասնագիտական բարձր որակավորում:
«Առաջիկա 5 տարում նախատեսում ենք կառուցել/վերակառուցել 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ: Մեր հիմնական նպատակը Հայաստանի բոլոր մարզերում, բնակավայրերում բոլոր երեխաներին որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնելն է: Այս համատեքստում զարգացնում ենք նաև հեռավար կրթության համակարգը: Նախաձեռնել ենք ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթաց, որը նաև կնպաստի աշխատավարձի համակարգի բարեփոխմանը», - ասել է վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է ներդրումային միջավայրին, ապա այստեղ, Ն. Փաշինյանի խոսքով, աշխատանք է տարվում գնահատման արդյունավետ համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Խոսելով հարկաբյուջետային քաղաքականության լավարկմանը միտված քայլերի մասին՝ վարչապետը հիշատակել է գերավճարների զրոյացումը, համահարթ եկամտահարկի համակարգի, գույքահարկի նոր համակարգի ներդրումը և կարևորել այս գործընթացում ԱՄՀ հետ սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ կողմերի պատկերացումները ՀՀ-ԱՄՀ համագործակցության հետագա ընթացքի վերաբերյալ ընդհանուր առմամբ նույնական են և պայմանավորվել են շարունակել արդյունավետ գործընկերությունը:

Премьер-министр обсудил с главой миссии МВФ в Армении повестку сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня руководителя миссии Международного валютного фонда в Армении Натана Портера. На встрече также присутствовал постоянный представитель МВФ в Армении Мехди Раиси, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество правительства Армении и Центрального банка с Международным валютным фондом, подчеркнув: «Партнерство с МВФ и целевые программы, особенно в послевоенный период, продемонстрировали свой потенциал и способствовали поддержанию макроэкономической стабильности в Армении. Мы намерены продолжать сотрудничество в том же духе и готовы обсуждать дальнейшие совместные шаги».
Выразив благодарность за высокую оценку, глава миссии МВФ в Армении отметил, что структура придает важность партнерству с Арменией и подтверждает готовность к его расширению. Он подчеркнул, что МВФ продолжит поддерживать программу реформ, инициированную правительством Армении, в том числе по улучшению денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, системе инвестиций государственного и частного секторов и созданию деловой среды, улучшению инфраструктуры, реализации стратегии в области образования, повышению прозрачности управления и разработке целевых мероприятий и программ, развитию горнодобывающей отрасли.
Никол Пашинян отметил, что правительство активно работает по всем указанным направлениям, а также по обозначенным программой деятельности другим направлениям.
Премьер-министр коснулся реформ, проводимых в сферах образования, инфраструктуры, инвестиций, горнодобывающей, фискальной и других отраслях, и подробно представил текущую работу и результаты. Премьер-министр подчеркнул, что реформы взаимосвязаны, и эффективное осуществление одного вытекает из успешной реализации другого.
Премьер-министр подчеркнул, что в основе реформ лежит реформа образования. Исходя из этого видения, в сфере образования реализуются амбициозные программы, которые направлены на обеспечение трех компонентов: содержание образования, физическая инфраструктура и высокая профессиональная квалификация. «В ближайшие 5 лет мы планируем отремонтировать/реконструировать 300 школ и 500 детских садов. Наша основная цель – сделать качественное образование доступным для всех детей во всех регионах и населенных пунктах Армении. В этом контексте мы также развиваем систему дистанционного образования. Мы инициировали процесс добровольной сертификации учителей, который будет способствовать реформе системы оплаты труда», - сказал премьер-министр.
Что касается инвестиционной среды, то здесь, по словам Никола Пашиняна, ведется работа по внедрению эффективной системы оценки. Говоря о шагах, направленных на совершенствование налогово-бюджетной политики, премьер-министр коснулся аннулирования переплат, введения пропорциональной ставки налога на прибыль, новой системы налога на имущество и подчеркнул необходимость тесного сотрудничества с МВФ в этом процессе.
Собеседники констатировали, что взгляды сторон на дальнейший ход сотрудничества между Арменией и МВФ в целом совпадают, а также договорились о продолжении плодотворного партнерства.