Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 88 նոր դեպք է գրանցվել, արձանագրվել է 2 մահ
Նոյեմբեր 3-ին կատարվել է 207 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 88 նոր դեպք է գրանցվել:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 144 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 74-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Արձանագրվել է 2 մահ: Հիվանդներից 63-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, երկրորդ տիպի շաքարայաին դիաբետ, պրոգրեսիվող պոլիօրգան անբավարարություն, 81-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, գլխուղղեղի գլոբալ իշեմիա, գլխուղեղի հիպոկսիկ ախտահարում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 17550 քաղաքացու հետազոտություն, որից 2361-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлено 88 случаев заражения коронавирусом
В Арцахе 3 ноября проведены 207 тестов на коронавирус, в республике выявлено 88 новых случаев заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 144 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 74 – как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В Арцахе зарегистрированы два случая смерти от коронавирусной болезни. Скончались 63-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, сахарный диабет 2 типа, прогрессирующая полиорганная недостаточность, и 81-летний мужчина, у которого была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, гипоксически-ишемическое поражение головного мозга.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 17550 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 2361 – зарегистрирован положительный результат.