«Հրապարակ». ՔՊ-ականներն անցել են բացահայտ տեռորի. Ճնշում են Սյունիքի պաշտոնյաներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սյունիքում ՔՊ-ականներն անցել են բացահայտ տեռորի՝ հատկապես ճնշում են պաշտոնյաներին, որ նոյեմբերի 14-ին Կապանի ՏԻՄ ընտրություններում ապահովեն ՔՊ-ական թեկնածուի հաղթանակը։ Երեկ տեղեկություն ստացանք, որ Սյունիքի փոխմարզպետ Նարեկ Բաբայանը մարզպետարանի աշխատողներին հանձնարարականներ է իջեցրել և մասնավորապես պետական հիմնարկների, հատկապես դպրոցների տնօրեններին մոբիլիզացնելու խնդիր է դրել: Կրթության վարչության պետ Մերի Գանդալյանը հրաժարվել է ենթարկվել, նրա նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել:
Մենք կապվեցինք Մերի Գանդալյանի հետ: Նա ասաց, որ իրեն ասել են՝ դիմում գրի գնա, բայց ինքն աշխատանքից ազատվելու դիմում չի գրել, և իր նկատմամբ ծառայողական քննություն են սկսել։ «Ազատման դիմում չեմ ներկայացրել, ծառայողական քննություն է սկսվել պարզապես», - ասաց Գանդալյանը։
Հարցրինք՝ ճի՞շտ է, որ իրեն ստիպել են ՔՊ-ի օգտին աշխատել, պատասխանեց. «Ստիպելու բան չի եղել, պարզապես ինձ առաջարկել են` դիմում գրել-հեռանալ, ես ասել եմ, որ չեմ գրում»։ Պարզաբանե՞լ են, թե ինչու են Ձեզ նման բան առաջարկում՝ հարցրինք Գանդալյանին։ «Դեռևս ոչ։ Ծառայողական քննությունը մինչև նոյեմբերի 9-ն է, լիազորություններս դադարեցված են, կսպասեմ ընթացքին»»։

«Грапарак»: «Гражданский договор» перешел к открытому террору в Сюнике
Газета «Грапарак» пишет, что в Сюнике члены «Гражданского договора» перешли к открытому террору, особое давление оказывается на чиновников с целью обеспечения победы своего кандидата на предстоящих 14 ноября выборах в органы местного самоуправления в Капане.
«Накануне мы получили информацию о том, что заместитель губернатора Сюника Нарек Бабаян дал указания сотрудникам областной администрации и, в частности, поставил задачу мобилизовать руководителей государственных учреждений, особенно директоров школ. Заведующая отделом образования Мэри Гандалян отказалась подчиняться, в результате чего на нее было оказано давление.
Мы связались с Мэри Гандалян. Она сообщила, что ей сказали написать заявление об увольнении.
Однако она отказалась написать заявление, после чего против Гандалян было начато служебное расследование. «Я не представила заявление об увольнении, просто было начато служебное расследование», - рассказала она.
На вопрос о том, правда ли, что ее заставляли работать в пользу «Гражданского договора», Гандалян ответила: «Мне просто предложили написать заявление и уйти, что я отказалась делать».
Она добавила, что ее полномочия приостановлены, служебное расследование продлится до 9 ноября», - пишет газета.