Հայաստանը և Արցախը իշխանությունների սեփականությունը չեն, իրական տերը հայ ազգն է․ պետք է դիմակայենք, որպեսզի չկորցնենք ավելին, քան կորցրել ենք․ Մետաքսե Հակոբյան
04/11/2021 15:48
Հայաստանյան իշխանություններն իրենց օրակարգում փակել են Արցախի հարցը, և մեզ մի բան է մնում․ գիտակցել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախը իշխանությունների սեփականությունը չեն։ Իրական տերը հայ ազգն է։ Լինելով միահամուռ՝ միասին կկարողանանք այս արհավիրքից դուրս գալ, «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը․ հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով քննարկմանն ասաց Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում, իշխանությունների աչքերն ու ականջները փակ են՝ ընդդիմության առաջարկած լուծումները տեսնելու և լսելու համար, հայկական պետությունների անվտանգությանն ու ապագային միտված առաջարկները մատնվում են անտարբերության։ Զուգահեռաբար, Հայաստանի ղեկավարությունն՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, խաղաղության հակասական օրակարգով նոր մտահոգություններ է առաջացնում։
«ՀՀ իշխանությունները, մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը, առաջնորդվում են ամեն ինչ հանուն խաղաղության սկզբունքով՝ միաժամանակ ոտնահարելով ՀՀ, Արցախի, ընդհանրապես՝ հայ ազգի արժանապատվությունը։ Խաղաղությունն, այո, արժեք է, որին պետք է ձգտի ցանկացած ողջամիտ հասարակություն ու պետություն, եթե այն չի ոտնահարում ազգային ու պետական արժանապատվությունը, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը», - շեշտեց Արցախի ԱԺ պատգամավորը։
Նա հիշեցրեց, որ անվտանգ ապրելն Արցախի համար միշտ է գոյաբանական խնդիր եղել, այդ անվտանգությունն ու խաղաղությունն ապահովելու համար ծանր ու հաղթական պայքար է մղվել՝ հիմնված գաղափարական արժեքների վրա, սակայն 2018-ին իշխանության եկած ուժը, ըստ Մետաքսե Հակոբյանի, ամեն կերպ ցանկանում է ապացուցել, որ այն ամենը, ինչին հասել ենք, անցնելով 30-ամյա ճանապարհը, սխալ էր։
«Բոլորս ենք փաստում, որ 90-ականներին եղել ենք շատ ավելի վատ վիճակում, բայց մենք կարողացանք հաղթահարել, որովհետև 88-ին ամբողջ ազգը՝ Հայաստան, Արցախ և Սփյուռք, հավաքվեց մի գաղափարի՝ Արցախ գաղափարի շուրջ։ Եվ 30 տարի շարունակ մենք, այդ գաղափարի շուրջ միավորված մնալով, ապրեցինք, արարեցինք։ Ցավոք սրտի, 2018 թվականին իշխանությունը զավթեցին անդեմ, առանց անցյալի մարդիկ, որոնք առ այսօր կործանելուց հետո մեր հայրենիքը, մեր ազգը, փորձում են մեզ համոզել, որ մենք 30 տարի կամ չենք ապրել, կամ սխալ ենք ապրել, ինչին մենք, իհարկե, պիտի դիմակայենք, որպեսզի չկորցնենք ավելին, քան կորցրել ենք և նաև իրավունք ձեռք բերենք՝ կարողանալու վերադարձնել մեր կորուսյալ, այս պահին գերեվարված հայրենիքը և կարողանալու մեր զոհված, նահատակված հերոսների շիրիմների առջև գլուխ խոնարհելիս ներողություն խնդրել նրանցից», - ասաց Մետաքսե Հակոբյանը։

Метаксе Симонян: Армения и Арцах не являются собственностью властей, реальный хозяин – армянский народ
04/11/2021 17:05
Власти Армении закрыли вопрос Арцаха, и нам остается одно – осознать, что Республика Армения и Арцах не являются собственностью властей. Реальный хозяин – армянский народ и если мы будем едины, то сможем выйти из этой катастрофы, заявила сегодня депутат Национального Собрания Республики Арцах от фракции «Справедливость» Метаксе Симонян на обсуждении по теме «Необходимость следственной комиссии по войне: послевоенное восстановление».
Она отметила, что как в Армении, так и в Арцахе, власти не хотят ничего видеть и слышать, игнорируют предложения оппозиции, направленные на безопасность армянских государств. Параллельно с этим, обеспокоенность вызывает противоречивая повестка мира руководства Армении, в лице Никола Пашиняна.
«Власти Армении, в частности Никол Пашинян, руководствуются принципом все ради мира, попирая при этом достоинство Армении, Арцаха и всего армянского народа. Да, мир это ценность, к которой должны стремиться любое разумное общество и государство, если он не попирает национальное и государственное достоинство, независимость и суверенитет», - сказала она.
Она напомнила, что безопасная жизнь всегда была для Арцаха экзистенциальной проблемой, и для обеспечения этой безопасности велась тяжелая, победная война, основанная на идеологических ценностях, но пришедшая к власти в 2018 году сила, всячески пытается доказать, что все, чего они достигли за эти 30 лет, было неправильно.
«К сожалению, в 2018 году власть захватили безликие люди без прошлого, которые после того как привели к гибели нашу страну, родину, пытаются по сей день уговорить нас в том, что 30 мы либо не жили, либо жили неправильно. Мы, конечно, должны противостоять этому, чтобы не потерять больше, чем уже потеряли, а также заслужить право вернуть утраченное, находящуюся в плену родину, и попросить прощение у наших погибших героев», - сказала Метаксе Симонян.