Մոտ ժամանակներում կլինեն նոր հանդիպումներ, պայմաններ կստեղծվեն խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման համար. ԱԳ փոխնախարար
04/11/2021 10:50
Հայաստանը շարունակում է ջանքերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահե Գևորգյանը այսօր խորհրդարանում։
«Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը այս ուղղությամբ և, կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներում կլինեն նոր հանդիպումներ և պայմաններ կստեղծվեն խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման համար», - նշեց նա։
Փոխնախարարը կարևոր համարեց սեպտեմբերի 23-ին և 24-ին Նյու Յորքում Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումները Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների, նաև նախարարների առանձին հանդիպումները։
«Դրանից հետո համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ վերահաստատեցին, որ իրենք գործում են իրենց մանդատի շրջանակում, որը ԼՂ հակամարտության կարգավորումն է։ Այս փուլում դա շատ կարևոր արձանագրում է», - ասաց նա։

В скором времени пройдут новые встречи, будут созданы условия для полноценного возобновления мирного процесса – замглавы МИД Армении
04/11/2021 10:52
Армения продолжит усилия в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян сегодня в парламенте.
«Думаю, что в скором времени будут новые встречи и будут созданы условия для полноценного возобновления мирного процесса», - сказал Геворкян.
Он также заявил о важности встречи сопредседателей Минской группы ОБСЕ с главами МИД Армении и Азербайджана в Нью-Йорке, а также встречу министров, после чего посредники выступили с заявлением, подтвердив, что они действуют в рамках своего мандата по урегулированию конфликта.