2020 - ի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ստորագրումից հետո կիսատ բաներ են մնացել․ նոր փաստաթուղթ՝ մեզ համար ցավոտ ձևակերպումներով, ստորագրվելու է․ քաղաքագետ
«ԱՄՆ-ը կողմ է հարավկովկասյան 3 երկրների, Թուրքիայի և Իրանի հետ «3+3» մեխանիզմին, որն, ի դեպ, ամենևին էլ նոր չէ։ Սա պարզ է դառնում նաև ԱՄՆ նախագահի՝ Ադրբեջանի նախագահին ուղղված նամակից, որտեղ Բայդենն ասել է, որ Արցախի հարցը պետք է լուծվի Մինսկի խմբի համանախագահության և տարածաշրջանային այլ ձևաչափերի օգնությամբ»,- 168․am-ի «Ռեվյու» հաղորդմանը կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է, որ «3+3» ձևաչափի նկատմամբ ամերիկյան կողմի այս մոտեցումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այն չի բացառում Մինսկի խմբի աշխատանքը, իսկ պաշտոնապես այս ձևաչափի վերաբերյալ իր վերապահումը հայտնել է միայն Վրաստանը։ Հայկական կողմից որևէ վերապահում պաշտոնապես չի հնչել։
«Եթե Հայաստանից պաշտոնական դիրքորոշում չկա, որ ունենք վերապահում, ուրեմն մենք չունենք վերապահում։ Սա պարզ է»,- ասել է Սարգսյանը։
Քաղաքագետը նշել է նաև, որ սուբյեկտայնությունից զրկված Հայաստանն առանցքային՝ Սյունիքի հետ կապված խնդրի լուծման վերաբերյալ ևս հայկական շահից բխող դիրքորոշում չի կարողանում պարտադրել։
«Որևէ բան չի բանակցվում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի շահը։ Ընդհակառակը, ամեն ինչ գնում է մեր կորուստների հաշվին։ Մենք ոչ մի բան չենք վերցնում, միայն տալիս ենք. տալիս ենք մեր տարածքն օտարերկրյա պետությանը, որ օգտագործի, բայց թե դրա դիմաց ի՞նչ ենք ստանում, չեմ կարող ասել։ Թուրքիան հիմա մեր տարածքների հաշվին ցանկանում է վերստեղծել Օսմանյան կայսրությունը»,- ասել է Սարգսյանը։
Նրա կարծիքով՝ Թուրքիան, որն այժմ մեր առջև դրել է Սյունիքով միջանցք ստանալու հարցը, վաղը նախապայմաններն ավելացնելու է։
«Օրինակ, ասելու է՝ խմբագրեք ձեր Անկախության հռչակագիրը, որովհետև տարածքային պահանջի հարց կա այնտեղ, հետո պնդելու է՝ զինանշանի վրայից հանեք Արարատ լեռը, այսինքն՝ գնալու է մաքսիմալ ճնշումների, քանի դեռ Հայաստանը թույլ է, ու դրանից օգտվելու է նաև Ադրբեջանը։ Ինչ վերաբերում է մամուլում տարածված փաստաթղթերի ստորագրման մասին լուրին, ապա, թեև հարցական է, թե ինչպիսի փաստաթուղթ է լինելու, բայց ակնհայտ է, որ ինչ-որ մի բան ստորագրվելու է. դա փաստ է, որովհետև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ստորագրումից հետո պարզ է, որ դեռ բան կա անելու, դեռ բան կա, որը կիսատ է։ Վստահ կարող եք լինել՝ լինելու է փաստաթղթի ստորագրում՝ մեզ համար ցավոտ ձևակերպումներով»,- նշել է քաղաքագետը։

После подписания документа от 9 ноября остались нерешенные вопросы: будет подписан новый документ с болезненными для нас формулировками – Сурен Саркисян
04/11/2021 19:59
«США выступают за механизм «3+3» трех южнокавказских стран, Турции и Ирана, который, кстати, не является новым. Это становится ясно из письма президента США,  адресованного президенту Азербайджана, в котором Байден сказал, что вопрос Арцаха должен быть решен в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и других региональных форматов», заявил в эфире программы «Ревью» политолог Сурен Саркисян.
Он подчеркнул, что подход американской стороны к формату «3+3» обусловлен тем обстоятельством, что он не исключает деятельность Минской группы ОБСЕ, а официально относительно этого формата сделала оговорки только Грузия. Армянская сторона пока не озвучила официальную позицию.
«Если нет официальной позиции Армении о том, что у нас есть оговорок, значит, их нет. Это ясно», - сказал Сурен Саркиясн.
Политолог отметил, что лишенная субъектности Армения не может также выразить позицию, вытекающую из армянских интересов, о решении ключевой проблемы, связанной с Сюником.
«Переговоры не ведутся с учетом интересов Армении. Наоборот, все происходит за счет наших потерь. Мы ничего не получаем, только отдаем. Отдаем наши территории другому государству, чтобы использовал, но, не могу сказать, что получаем за это. Сейчас Турция за счет наших территорий хочет воссоздать Османскую империю», - сказал политолог.
По его мнению, Турция, которая сейчас ставит вопрос предоставления коридора через Сюник, завтра выдвинет больше предусловий.
«Например, скажет, отредактируйте вашу Декларацию о независимости, потому что там говорится о территориальных претензиях. Потом начнет настаивать на том, чтобы с нашего герба сняли гору Арарат, то есть будет оказывать максимальное давление, пока Армения слаба, а Азербайджан воспользуется этим. Что касается распространенных в прессе слухов о подписании документов, то хотя и под вопросом, какой это будет документ, но очевидно, что-то будет подписано. Это факт, поскольку после подписания заявления от 9 ноября было ясно, что есть остались нерешенные, половинчатые вопросы. Можем быть уверены, что будет подписан документ с болезненными для нас формулировками», - отметил политолог.