Ներդրողները զարմացած են Հայաստանում ինժեներների գիտելիքներով. սա մեծացնում է ՀՀ ներդրումային գրավչությունը. Վարչապետ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե հայազգի ներդրողները, որոնք գործունեություն են ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, զարմացած են Հայաստանում ինժեներների ունեցած մասնագիտական կարողություններով ու գիտելիքներով:
«Նրանք ասում են, որ Հայաստանի ինժեներները իրենց գիտելիքնեորվ ոչ միայն չեն զիջում, այլ՝ շատ դեպքերում ակնհայտորեն մեծ պոտենցիալ ու առավելություն ունեն, սա մեծացնում է Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, թե ինքն էլ ներդրողներին այլ վիճակագրություն է ասել, որը պետք է ոգևորի նրանց:
«Ես հաճույքով իմացա՝ երբ իրականացրել ենք ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացը, պարզվեց՝ ամենաբարձր միավորները ստացել են մաթեմատիկայի ուսուցիչները, սա շատ հաճելի փաստ է, նշանակում է, որ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման առումով այն ռազմավարությունը, որ մենք ունենք, մեծ պոտենիցալ կա, մնում է, որ մեր այդ բարձր որակավորում ունեցող ուսուցիչները ավելի բարձր աշխատավարձ ստանան», - ասաց վարչապետը:

Инвесторы удивлены знаниями армянских инженеров, это повышает инвестиционную привлекательность Армении – премьер
Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что армянские инвесторы, которые занимаются деятельностью в сфере высоких технологий, удивлены профессиональными навыками инженеров в Армении.
«Они говорят, что армянские инженеры своими знаниями ни в чем не уступают другим, часто обладающим большим потенциалом и преимуществом, это повышает инвестиционную привлекательность Армении», - сказал он.
Премьер отметил, что он представил инвесторам другую статистику, которая должна воодушевить их.
«Я с удовольствием узнал, что когда мы проводили процесс аттестации учителей, выяснилось, что самый высокие баллы получили учителя математики. Это очень приятный факт, это значит, что в плане развития технологической отрасли у нашей стратегии есть большой потенциал. Остается, чтобы эти специалисты с высокой квалификацией получали более высокую зарплату», - сказал премьер.